Daň na hazard v Maďarsku selhala. Provozovatelé automaty zrušili

Maďarsku se nedaří vybírat více peněz z provozování hracích automatů. Zákon, který přijali poslanci loni v listopadu, měl zajistit odvod půl milionu forintů měsíčně (zhruba 43 tisíc korun) za přístroj. Podle Maďarského svazu hazardních her státní pokladna naopak přijde o devadesát miliard forintů. Od lednové změny systému provozu by však mohl nastat obrat.

 ilustrační foto
14.9.2012 7:44   |  

Většina hracích automatů nedokázala peníze na daně vyprodukovat, a tak je provozovatelé zrušili. „Počet automatů se snížil z 22 tisíc na 1500 až dva tisíce,“ tvrdí Unie E-Casino. Vládě se tak zřejmě podařilo do jisté míry splnit hlavní deklarovaný cíl opatření – omezit škodlivé dopady hazardu, což však zřejmě nebude trvalé. Už od příštího roku se hrací automaty začnou provozovat výlučně přes centrální servery napojené na daňový úřad, což s sebou nese i změnu daně (více v rozhovoru), a svaz hazardních her očekává nový boom.

„Až 1100 maďarských firem a osmnáct tisíc pracovních míst v pohostinstvích, hernách a kasinech je v Maďarsku připraveno na spuštění hracích automatů přes centrální servery. Někdejší zaměstnavatelé, zaměstnanci i hráči se chtějí vrátit do odvětví. K tomu je třeba urychlit vydávání úředních povolení na provozování tohoto druhu hazardu,“ pobízí vládu prezident svazu István Schreiber. Certifikáty se totiž provozovatelům vydávají pomalu, oficiální papíry od auditora má zatím jen jedna firma.

Vybereme třetinu z obratu

Myšlenku připojit hrací automaty na speciální servery a jejich prostřednictvím vybírat jednotně nastavenou daň vysvětluje István Schreiber, prezident Maďarského svazu hazardních her.

* E15: Systém Server Based Gaming je nový i v Evropské unii, právě ho zavádějí v Nizozemsku, Německu a Řecku. Je tedy Maďarsko průkopníkem?

Dá se to tak říci – a zřejmě jsme na očích celé unie, proto by měla vláda pospíchat s uváděním systému do praxe.

* E15: Kolik bude serverů a kolik hracích automatů se na ně může napojit?

Serverů může být teoreticky neomezeně, ale k jednomu se může připojit minimálně tisíc, maximálně deset tisíc stacionárních hracích automatů a maximálně dvanáct tisíc pohyblivých automatů, tedy on-line strojů. Mělo by to zabezpečit stav, za něhož na tomto trhu nikdo nezíská monopol. Stejnému účelu slouží i omezení, podle kterého jedna společnost může provozovat pouze jeden server s výlučně tímto profilem a s provozovateli automatů-počítačů může uzavřít smlouvu na určenou dobu, nejméně na rok.


Čtěte také:

Herní průmysl letos "plní plán" - odvedl státu čtyři miliardy

Zákon otevírá hazard cizincům, musí ale mít českou pobočku

Města a obce chtějí zdanění on-line hazardu, utíkají miliardy


* E15: Možná se přece jen naplní původní představa vlády a daňové příjmy z tohoto odvětví budou významné?

Ano. Půlmilionová daň za každý kus hracího automatu sice úplně vypadne, ale zavádí se 33procetní daň z obratu každého stroje.

Autor: Gregor Martin Papucsek

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web