Do Pekingu bez víza. Má to však několik háčků

Česko patří mezi 45 zemí světa, jejichž občané mohou od ledna pobývat v Pekingu anebo v Šanghaji bez víza po dobu 72 hodin.

 Beijing Capital International Airport
8.1.2013 16:03   |  

Nová vízová politika Čínské lidové republiky platí od letošního prvního ledna. Kromě toho, že se vztahuje na vybrané státy, má i řadu dalších podmínek. Držitelé pasu České republiky mohou vstupovat do Pekingu pouze přes mezinárodní letiště Peking (BCIA) nacházející se 32 kilometrů severovýchodně od centra města. V případě 72hodinového bezvízového pobytu v Šanghaji jsou to letiště Pudong a Hongqiao. Turisté přijíždějící do hlavního města anebo do Šanghaje vlakem, případně autem, musí i nadále žádat o vízum standardní cestou.

Další podmínkou pro 72hodinový bezvízový tranzit vztahující se na dvě zmiňovaná čínská města je platná letenka a to buď z Pekingu anebo z Šanghaje do třetí země a zároveň také vízum, pokud jej k návštěvě cílového státu cestovatel potřebuje. Proto není možné si v Praze koupit letenku Praha –Peking –Praha a do hlavního města Číny si pouze na tři dny „odskočit“.

Nařízení nezvýhodňuje ani návštěvníky Hongkongu či Macaa, dvou zvláštních administrativních oblastí Číny, kam držitelé českých pasů víza nepotřebují. V případě, že by si chtěli do Pekingu anebo do Šanghaje odskočit a poté se opět vrátit do Hongkongu (čili nepokračují do jiné třetí země), musí standardní cestou zažádat o vstupní vízum do ČLR.

Ani pohyb v rámci několikahodinového bezvízového tranzitu není bez omezení. Povolení k 72hodinovému pobytu se vztahuje pouze na oblast Pekingu a Šanghaje. V případě, že by si turista ze závažného důvodu (např. hospitalizace) nemohl opustit ČLR do 72 hodin, je možné požádat o příslušné vízum na imigračním úřadě přímo v Pekingu anebo v Šanghaji.


Také čtěte:

Čína se pokouší zákonem reagovat na rozpad tradiční rodiny

Čínští důchodci, armáda spotřebitelů


Autor: Dáša Hyklová

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web