EconLab: Nejhůře zadávala veřejné zakázky ČEZ Distribuce

aktualizováno V letech 2012 až 2014 zadávala veřejné zakázky nejhůře firma ČEZ Distribuce, nejlépe Lesy ČR a Čepro. Vyplývá to z průzkumu společnosti EconLab. Hodnocení se týkalo 64 státních a městských firem. Podle člena dozorčí rady ČEZ Lukáše Wagenknechta by dozorčí rada firmy mohla o zjištěných výsledcích hovořit na svém příštím jednání.

Ilustrační foto
15.2.2016 17:26   |  

Podle předsedy společnosti EconLab Jiřího Skuhrovce ČEZ Distribuce nezveřejnila cenu u jediné zakázky. Firma tak získala 21 bodů ze 100 možných v rámci tzv. zIndexu. Na předposlední ČEPS ztratila 31 bodů.

zIndex, který EconLab sestavuje, se skládá z 11 dílčích ukazatelů a sleduje hlavně otevřenost, konkurenci a kontrolu. Hlavním zdrojem dat je Věstník veřejných zakázek. „Má-li zadavatel oproti podobným institucím nižší zIndex, neznamená to nutně více korupce nebo nehospodárnosti. Pouze naznačuje větší prostor pro korupci nebo nehospodárnost. Jestli je tento prostor využitý, už statistika podchytit nedokáže,“ dodal Skuhrovec.

Jedna věc je, co vám ukládá zákon. Ovšem veřejní zadavatelé by měli zároveň postupovat co nejtransparentněji

„Jedna věc je, co vám ukládá zákon. Ovšem veřejní zadavatelé by měli zároveň postupovat co nejtransparentněji. Vnímám to velmi citlivě a na příštím jednání dozorčí rady to navrhnu jako jeden z bodů k diskusi,“ řekl k výsledkům Wagenknecht. „S výsledky se seznámíme, abychom zjistili důvod, proč jsme se takto umístili,“ doplnil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Nejlépe se v žebříčku umístily Lesy ČR a Čepro s 88 body. Přitom Lesy ČR se nedávno dostaly kvůli veřejným zakázkám do potíží a IT zakázky firmy vyšetřuje policie. „Index vyšel poprvé, takže není možnost porovnávat. Je pravda, že v historii jsme měli zakázky, které byly rozhodně problémové. To určitě nechceme opakovat. Současné vedení se snaží o transparentní přístup,“ uvedl vedoucí kanceláře generálního ředitele Lesů ČR Martin Valdauf.

EconLab (dříve Centrum aplikované ekonomie) je sdružení při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Jeho cílem je podporovat datově a fakticky zaměřený ekonomický výzkum s přesahem do veřejné politiky. Členy jsou především studenti a absolventi Institutu. Funguje od roku 2011.


Čtěte také:

Firmy loni vysoutěžily veřejné zakázky celkem za 577 miliard

Nejproblematičtější státní zakázky jsou na IT, kontroloři se na ně zaměří

Pravidla pro veřejné zakázky se zjednoduší, slibuje si vláda

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web