EP Industries: Magistrát s pachtem Pražských služeb obchází zákon

Hlavní město stále nemá jasno v tom, kdo začne svážet od začátku listopadu komunální odpad. O vyvedení části společnosti Pražské služby (PS), takzvaném pachtu, pod další městskou společnost Technická správa komunikací (TSK) bude jednat valná hromada PS až příští týden.

 Ilustrační foto
6.10.2014 16:46   |  

Pražské služby se zatím snaží domluvit pronájem techniky a svozových nádob se společností AVE ze skupiny EP Industries. Majoritním akcionářem firmy je Daniel Křetínský. EP Industries nedávno koupila pětinový podíl v Pražských službách od minoritního akcionáře Northward Holdings Limited (NHL).

Podle mluvčího EP Industries Daniela Častavje Praha tím, že nechce pokračovat v otevřeném tendru, obchází zákon o zadávání veřejných zakázek. „Ohradili jsme se u hlavního města Prahy i u Pražských služeb,“ sdělil serveru E15.cz Častvaj.

Vyvedením části Pražských služeb do prázdné schránky, která nemá podle Častvaje ani potřebná povolení pro nakládání se všemi druhy odpadu, hrozí, že dojde k poklesu hodnoty Pražských služeb o jednu miliardu.

Praha 2: Nevíme, kdo bude svážet

Proti změnám ve svozu odpadu se staví například i městská část Praha 2. „Přivítali bychom, kdyby zůstal zachován současný systém, když už město nesměřuje ke konečnému řešení. Stále si myslíme, že by bylo nejlepší a nejefektivnější soutěžit svoz jednotlivých městských částí nebo obvodů Prahy,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS).

Upozornil na to, že městská část stále neví, kdo bude od listopadu odpad svážet. „Pražské služby by musely do tří týdnů převzít klíče od všech domů a uzavřít se všemi nové smlouvy, pokud by chtěly svážet odpad samy bez subdodávek AVE, Komwag a Ipodec,“ konstatoval. Praha 2 je s prací firmy Komwag, která sváží odpad v této městské části, spokojena. Ve firmě navíc městská část vlastní 34 procent. „Město nám sníží hodnotu podílu a připraví nás o dividendy, pokud Komwag z odpadů vystrnadí,“ dodal místostarosta.

Podle mluvčího Pražských služeb Radima Many by měla firma být od 1. listopadu schopná samostatně a v plném rozsahu odpad svážet. Kolik vozů a jakého typu Pražské služby nakoupily, ale nechtěl Mana sdělit.

Ekoservis a TSK

Valná hromada Pražských služeb by měla 14. října schválit vyčlenění všech komerčních zakázek Pražských služeb, které nevykonávají pro hlavní město, do samostatného závodu a ten pak převést do nové firmy Pražský Ekoservis, kterou Pražské služby založily jako svou stoprocentní dceřinou společnost. Pod TSK by přešla druhá část Pražských služeb – tedy především svoz a malešická spalovna.

Město tak dál pokračuje v plánu, který představilo minulý měsíc poté, co minoritní akcionář neprodal svůj podíl (19,3 procenta) městu, ale odpadové firmě AVE. Právě ta by ovšem mohla ale do děje významně zasáhnout.

AVE už v minulosti vyzvala radnici, ať zanechá nestandardních kroků. Jako minoritní akcionář Pražských služeb by mohla podat žalobu k soudu s návrhem na předběžné opatření z důvodu snižování hodnoty firmy a pacht tak znemožnit. Podle zdrojů týdeníku Euro je ve hře i varianta, že by si Pražské služby dále „propachtovaly“ své současné subdodavatele - AVE, Komwag a Ipodec.

Společnost AVE chce od Prahy většinový podíl (77 procent) v Pražských službách odkoupit. Hovoří se o částce tři miliardy korun. Hlavní město se ale nechce vzdát malešické spalovny. „Spalovnu držíme,“ uvedla magistrátní mluvčí Petra Hrubá.


Čtěte také:

Plán B: pražský odpad dostane na starost TSK

Plán na ovládnutí Pražských služeb se zhroutil

Menšinový akcionář odmítl Praze půjčit akcie Pražských služeb


Autor: Hana Boříková, Tereza Čapková

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web