EU ruší offsety, malé státy nesouhlasí

Od 21. srpna 2012 má začít platit ve všech členských zemích Evropské unie nová směrnice týkající se offsetů neboli kompenzačních programů doprovázejících zbrojní zakázky. Změnu legislativy iniciovaly Francie a Německo, jež společně se Spojenými státy, Ruskem a Velkou Británii tvoří pětici zbrojařských velmocí generujících 90 procent veškeré světové produkce.

 ilustrační foto
27.7.2012 16:16   |  

„Samotná směrnice ještě není takovým zlem, kromě toho, že jsou v ní chyby a určité nelogičnosti. Vadí nám však její interpretace Evropskou komisí,“ říká Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP).
Z pohledu našich zbrojařů je směrnice namířena proti malým zemím. Evropská komise totiž bojuje pouze proti offsetům a naprosto pomíjí jiné formy státní pomoci v oblasti obranného průmyslu. Neruší nástroje tzv. tržní distorze – jako je například masivní podpora výzkumu a vývoje tuzemských firem dotacemi, či zvýhodňování státem vlastněných firem.

A o co ve směrnici jde? Tak, jak ji vykládá Evropská komise, by měly všechny státy EU zrušit od 21. srpna nepřímé offsety (s čím AOBP souhlasí) a přímé používat nikoliv jako nástroj hospodářský, ale jako obranně-bezpečnostní. De facto musí být offsety v té podobě, jak fungovaly doposud, ve všech zemích EU zrušeny. Mohou být používány pouze ve výjimečných případech a raději pod jiným názvem.


Také čtěte:

Zrušíme offsety, říká EU. Zbrojaře to děsí

Obrana při nákupu aut Dingo obešla offsety

Za nové zbraně česká armáda utratí 25 miliard korun


Stát si například pořídí ze zahraničí strategickou komunikační síť pro ozbrojené síly. V rámci národní bezpečnosti předepíše dodavateli, že určité komponenty bude vyrábět domácí výrobce a že domácí firma bude zabezpečovat servis a provoz. To by neodporovalo novým pravidlům, protože je tam zájem národní bezpečnosti. Existuje však riziko, že když nebude vládní strategický dokument, který přesně definuje, o jaké technologické a průmyslové kapacity státu jde, tak pak to Evropská komise může napadat jako pokus vyhnout se tržnímu prostředí.

Offsetová praxe představovala jeden z mála nástrojů, které používaly ekonomicky slabší země k pronikání do uzavřených řetězců primárních kontraktorů. Nutily silné státy ke kooperaci a ve svém důsledku umožňovaly existenci obranného průmyslu napříč EU a ne pouze v několika dominujících zemích.

Vedení AOBP se domnívá, že naše vláda s velkou pravděpodobností na některém z nejbližších zasedání vyhoví požadavkům, a dosavadní offsetovou praxi zruší. Ta přinášela českému průmyslu ročně zakázky zhruba za 3,5 miliard Kč. K omezení offsetů přistoupil na nátlak Bruselu již kabinet Jana Fischera.

Autorka je redaktorkou týdeníku Euro

Autor: Dáša Hyklová

Komentáře

Čtěte také

Kde vraždilo Lví srdce. Pevnost Akra si zachovala atmosféru středověku

Kde vraždilo Lví srdce. Pevnost Akra si zachovala atmosféru středověku Fotogalerie

Pevnost Akra ukrývá svědectví o nejbizarnějším masakru křižáckých válek. Anglický král Richard I. tu chtěl vyměnit tři tisíce zajatců za jediný dřevěný kříž. Muslimové mu ale… více

Komerční prezentace
Mobilní web