Hoteliéři si stěžují: se slevovými servery jsme si naběhli | E15.cz

Hoteliéři si stěžují: se slevovými servery jsme si naběhli

Hoteliéři si stěžují: se slevovými servery jsme si naběhli
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7/Petr Topič

ČTK

Nabízet ubytování přes slevové servery se hotelům nevyplatí. Podle hoteliérů jim tento způsob prodeje nepřivede více hostů, kteří by se vraceli, a zároveň snižuje loajalitu stálých klientů. Vyplývá to z průzkumu evropské konfederace asociací hotelů a restaurací HOTREC. Zástupci slevových serverů oponují, že hoteliéři často neumí tento prodejní kanál využívat.

„V době kampaní na slevových serverech se snižuje hodnocení hostů v recenzích o desetinu,“ uvedl prezident české Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Masové a dlouhodobé využívání slevových portálů podle něj také vede k úbytku opakovaných hostů.

Prodej ubytovacích kapacit přes slevové portály využívá v Česku asi 30 procent hotelů. Z toho polovina během celého roku a druhá polovina pouze v době mimo sezónu. „Ve většině případů se provize slevových portálů pohybuje mezi 21 a 30 procenty z celkové částky. Mezi hlavní rizika využívání těchto nástrojů patří vysoké distribuční náklady, dlouhodobé snižování loajality zákazníků k danému zařízení a minimální konzumace hostů nad rámec předem zakoupených služeb,“ dodal Stárek.

Podle Ondřeje Kuliše, majitele hotelu Ostrov v Ostrově u Tisé na Ústecku, slevové portály příliš tlačí ceny dolů. „Máme s tím navíc ty nejhorší zkušenosti. Hosté, kteří přijíždí na základě takové objednávky, jsou ti, kteří se nevracejí, neutrácí a navíc stále něco kritizují,“ řekl Kuliš.

Prodej pobytů přes slevové servery využívá také například rekreační středisko Skalka v Beskydech. „Moc velkou výhodu ale nepřináší. Lidi to sice přiláká, ale výdělek je nižší a navíc je třeba platit provizi provozovatelům serverů,“ řekl provozovatel střediska Tomáš Moskala.

Slevové servery oponují: Kdo jde na to chytře, tomu se to vyplatí

Provozovatelé slevových portálů kritiku odmítají. „Většina hotelů se ještě nenaučila využívat slevových serverů, což se například ve Slevomatu snažíme změnit a nabídky skládáme do balíčků tak, aby hoteliér neprodělal, zákazník využil doplňkových služeb a v budoucnu se vrátil nebo doporučil zařízení ve svém okolí,“ řekl zakladatel portálu Slevomat Tomáš Čupr.

Slevový server - ilustrační fotoSlevový server - ilustrační fotoAutor: Zapakatel
ilustrační foto

Podle údajů slevového portálu Zapakatel stoupá nejen celkový prodej kapacit hotelů přes slevové servery, ale roste také počet hotelů, které se na slevové portály vracejí. „U Zapakatel.cz je to v tuto chvíli určitě polovina hotelů, které se vracejí. To je jasný a srozumitelný argument, že slevové cestování funguje, hoteliéři nejsou hloupí, jak se veřejnosti snaží asociace hotelů vnutit,“ uvedl mediální zástupce serveru Ondřej Duffek.

Hotely nyní podle Stárka chtějí spíše hledat cesty, jak podpořit prodej přes vlastní internetové stránky. Evropská konfederace hotelů také připravuje vzdělávací materiály pro provozovatele hotelů.

Nabídnout své služby či zboží prostřednictvím slevových serverů zkusilo podle statistik vyhledavače slev Skrz.cz v posledních dvou letech celkem 30 tisíc českých firem a hotelů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!