Inkubátor českých vývozců v USA startuje. Meopta už chystá další výzvu

Americký inkubátor českých exportérů MeoHub zahajuje provoz. Do kanceláří nedaleko New Yorku se v příštích týdnech nastěhují české firmy Bushman, Betacontrol, Holík International Prowork a Romill. Projekt rodiny Rausnitzů, kteří vlastní přerovskou Meoptu, má pomoci menším českým podnikatelům v pronikání na americký trh.

Pobočka Meopty v USA, kde má sídlo i MeoHub
26.8.2015 13:55   |  

MeoHub za vybrané firmy platí provoz jejich americké kanceláře v prostorách Meopty USA na Long Islandu. „Fungujeme na bázi obratové provize. Dokud firma nevydělává, hostíme jí zdarma,“ vysvětlila pro E15.cz projektová manažerka MeoHubu Jaroslava Němcová.

Meopta s českými podniky podepsala smlouvy na 1,5 roku s možností dalšího prodloužení. Rausnitzové navíc do účastníků projektu vstupují i majetkově. „Stáváme se spolumajiteli pobočky českých firem v USA,“ uvedla Němcová s tím, že Meopta získává dvacetiprocentní podíl.

Kromě zajištění provozu kanceláří a přilehlých skladů MeoHub českým exportérům pomůže s administrativou při zakládání americké pobočky, poskytne obchodní kontakty, poradenství a nabídne asistenci při sjednání pojištění. „To už si ale firmy hradí samy,“ dodala Němcová.

Export roste

Tuzemský export do USA v posledních letech trvale roste, letos by se jeho hodnota měla přiblížit stu miliard korun. USA se tak posunou do první desítky destinací z pohledu českých vývozců.

MeoHub je společným projektem majitelů Meopty a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. O účast v podnikatelském inkubátoru projevilo zájem přes padesát firem, z nichž autoři projektu v dubnu vybrat pětici vítězů. V reakci na velký zájem vyhlásil MeoHub na jaro příštího roku další výzvu pro uchazeče.

Firmy v MeoHubu
Bushman
Firma s tradicí od roku 1997, výrobce outdoorového oblečení z přírodních materiálů pro dobrodruhy a cestovatele.
Betacontrol
Firma zaměřená na vývoj elektronických řídicích systémů s praxí bezmála 20 let. Společnost se zaměřuje na komplexní zabezpečení domů a výtahových systémů či softwarová řešení pro čerpací stanice.
Holík International
Výrobce rukavic s tradicí od roku 1993, kromě módních rukavic vyrábí i rukavice pro hasiče, armádu a střelecké rukavice.
Prowork
Výrobce unikátní ergonomických židlí, které díky své konstrukci podporují aktivní sezení a jsou tak ideální pro kancelářskou práci.
Štěpán Bruner Autor: Štěpán Bruner redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web