Inspekce zakázala Kauflandu polské kakao

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala obchodnímu řetězci Kaufland prodávat kakao značky Grande z Polska. Inspektoři zjistili, že kakaový prášek obsahuje jen maximálně 80 procent kakaa.

Kaufland
29.5.2012 20:11   |  

Nejedná se o první případ. Potravinářská inspekce již v dubnu Kauflandu zakázala kvůli podobným problémům prodávat instantní kakaových nápoj Grande.

„Nařídili jsme stažení výrobku z obchodní sítě. Jde o stejného výrobce, ale jiný výrobek, než jsme zjistili v dubnu,“ sdělil ČTK mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Chybějící kakao bylo podle SZPI nahrazeno přidáním dřevité hmoty z drcených kakaových slupek.

Vzorek falšovaného kakaa inspektoři získali v prodejně Kaufland v Mariánských Lázních, odkud bylo staženo 136 kusů. Celkový počet kusů stažených ze všech prodejen obchodník podle SZPI zatím zjišťuje.


Také čtěte

Češi se bojí polských potravin. Přestali je kupovat

Inspekce odhalila další závadné potraviny z Polska

Bendl chce mít možnost zastavit dovoz potravin z Polska


„Konzistentní - asi dvacetiprocentní - hladina falšovaného obsahu a časové rozpětí mezi jednotlivými případy indikují, že se nejedná o technologickou nekázeň, ale o záměrně nastavený systém,“ dodal Kopřiva.

Anketa

Kupujete polské potraviny?

Ano   10% Ne   87% Nesleduji zemi původu potravin   3%

V anketě hlasovalo 963 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Čeští spotřebitelé jsou letos zavaleni sérií zpráv o nekvalitních polských potravinách, kterou v únoru odstartovala takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Problémy se pak objevily také u polské rýže a prášku ze sušených vajec.

Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web