Knihkupectví Kanzelsberger se po letech ztrát vrátilo do zisku

Jedna z největších tuzemských sítí prodejen knih s padesáti pobočkami, společnost Kanzelsberger, se po šesti letech ztrát v celkové výši téměř tří desítek milionů korun konečně ocitla v černých číslech. Za rok 2014 i přes pokles tržeb o sedm procent dosáhla zisku milion korun, loni se podle prvních odhadů majitele firmy Jana Kanzelsbergera zisk zvýšil dokonce několikanásobně.

ilustrační foto
28.1.2016 13:56   |  

„Po dvou letech restrukturalizace jsme se poslední dva roky nadechli a doufejme, že to vydrží,“ řekl serveru E15.cz Kanzelsberger, který první prodejnu jako rodinný podnik otevřel hned v porevolučním roce 1990 a nyní je provozuje pod vlastním jménem či značkami Dům knihy, Orbis a Barvič&Novotný. Na výsledcích za poslední dva roky se ale podle majitele firmy podepsalo i snížení DPH u knih od loňského ledna na deset procent a nejen to. „Lidé více nakupovali knihy i proto, že se začalo dařit ekonomice,“ podotkl.

Ještě v roce 2007 byla síť knihkupectví ve slušném zisku přes osm milionů čistého při tržbách 467 milionů. Poté ale začaly tržby klesat a následujících osm let se neslo ve znamení ztrát. V letech 2008 až 2014 přitom firma zažila velký rozvoj a otevřela spoustu prodejen, do kterých jsme investovala značné částky. „Bohužel se to tehdy negativně potkalo s vlivem období krize,“ říká k důvodům tehdejších výsledků.

z výroční zprávy firmy

Žádnou expanzi tak nyní řetězec nechystá a drží se počtu okolo půl sta prodejen. K těm novějším patří dvě prodejny známého brněnského knihkupectví Barvič&Novotný, které firma koupila před dvěma lety, a další. „Příležitostem se nevyhýbáme, nejnovější prodejnu jsme tak otevřeli na krásném místě na hlavním náměstí v Prostějově,“ uvedl Kanzelsberger.

Vývoj firmy za rok 2014 potvrzuje i trend celého oboru. Podle výroční zprávy Svazu českých knihkupců a nakladatelů se předloni na tuzemském knižním trhu objevilo téměř 17 tisíc titulů, tedy o necelé procento meziročně více. Lidé za knihy zaplatili zhruba 7,2 miliardy korun, což je zhruba stejně jako v letech 2012 a 2013. „Knižní trh v roce 2014 mírně posílil, když na celkových číslech předchozího roku zůstal i po opadnutí vrcholu vlny mimořádně úspěšné trilogie Padesát odstínů šedi a přímého prodejce Reader’s Digest, jehož převzala polská skupina Tarsago,“ uvedl svaz loni v listopadu ve výroční zprávě.

Podle Kanzelsbergera se navíc ukazuje, že tištěné a elektronické knihy mohou existovat vedle sebe. „E-knihy rostou, mají své místo, zájem stoupá zejména u mladé generace. Naštěstí se ale nenaplnily vize z doby před pěti lety, že e-knihy rozloží trh s tištěnými knihami, míní knihkupec.


Čtěte také:

Jan Kanzelsberger: Éra malých knihkupců pomalu končí

Kanzelsberger koupil firmu Knihy online

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web