Legalizace prostituce míří k poslancům. Zahájení byznysu by přišlo na 3,5 tisíce | E15.cz

Legalizace prostituce míří k poslancům. Zahájení byznysu by přišlo na 3,5 tisíce

Legalizace prostituce míří k poslancům. Zahájení byznysu by přišlo na 3,5 tisíce
Prostitutka - ilustrační foto.
• 
ZDROJ: ČTK

try

Zastupitelé hlavního města Prahy dotáhli snahu legalizovat prostituci. Již schválili a do poslanecké sněmovny poslali návrh normy, která má nejstarší řemeslo poslat do podnikatelských mantinelů. E15.cz to potvrdila mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

Prostituci by podle návrhu zákona o regulaci prostituce mohly vykonávat osoby, které by splnily dané podmínky dané zákonem a měly k tomu povolení.

Na kolik by uchazeče vyšel takový byznys plán? Na první rok by povolení stálo tisíc korun, další roky by již vyšly levněji, za každý následující by se platilo 500 korun.

To ještě není všechno. Podání žádosti o povolení provozovat zařízení, v němž může být prostituce provozována by přišlo na pět tisíc korun, 2500 korun by to stálo, pokud by takový podnikatel požádal o provozování prostituce v prostorách, které byly schváleny k bydlení.

Sečteno a podtrženo, první rok legální prostituce „pod střechou“ by živnostnici/ka na poplatcích při nejlevnější variantě (v bytě) vyšel na 3500 korun.

Pražští radní především chtějí vymezit prostituci právní rámec, tak aby vybočení z normy bylo možné potrestat. „Fenomén prostituce není v současné době upraven žádným právním předpisem, ač trápí nejen naši metropoli, ale i další města a obce a váže na sebe řadu bezpečnostních, společenských i zdravotních rizik. Chceme proto posílit pravomoci samospráv v této oblasti,“ vysvětlil cíl radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Síto regulace je husté

Prostituce by nepatřila mezi živnosti, ale do podnikatelských aktivit, které se řídí zvláštním předpisem.
Podnikatelé v oboru prostituce by museli mít řádné oprávnění, včetně osobní průkazky. Samozřejmostí by byla zdravotní způsobilost potvrzená lékařem. Potvrzení by bylo platné na rok a muselo by se po vypršení obnovit.

Uchazeč o tuto profesi by musel být starší 18 let a platit si zdravotní pojištění. Navrhuje se, aby oprávnění platilo jeden rok s tím, že by šlo vždy o rok, v případě opětovného splnění podmínek, prodloužit.

Síto plánovaných překážek je poměrně husté. Provozovatelé zařízení, tak osoby přímo živící se prostitucí by musely být bezúhonní. Navíc by vznikl registr, ve kterém by tito podnikatelé evidovali.

Jak by o svých službách dali provozovatelé nejstaršího řemesla vědět, by zůstalo na jejich kreativitě. Rozhodně by nesměli zvolit reklamu v tisku, rozhlasu a televizi. To zákon striktně zapovídá.

Zruší se obsoletní Úmluva?

Jak upozornil server Podnikatel.cz, zda zákon o regulaci prostituce vstoupí v platnost, zůstává ve hvězdách. Nejprve by ho musela posvětit vláda, posléze poslanci. A ti vždy podobné návrhy zamítli.

I kdyby zákonodárci změnili názor, je tu ještě větší překážka, dokonce mezinárodní. Aby zákon mohl nabýt účinnosti, musela by Česká republika nejprve odstoupit od Úmluvy o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob ze dne 21. března 1950, která je v rozporu se zamýšleným zákonem.

„Tato Úmluva je dnes již právně zastaralá, avšak skutečně brání přijetí předpisu v navrhované podobě,“ potvrdila E15.cz mluvčí Králová. Na to, že Úmluva bude zrušena jako obsoletní (právně zastaralá), právě pražský magistrát spoléhá.

Norma rozhodně nebyla šita horkou jehlou a návrh byl pečlivě připraven. „K úpravě regulace prostituce se pravidelně od března 2012 scházela pod vedením radního Manharta pracovní skupina složená ze zaměstnanců pražského magistrátu, policistů, ale i externích odborníků na danou problematiku,“ zdůraznila na závěr Králová.

Jaroslav Bukovský: Váleční ištváči

Autor: try
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!