Lékárny stahují Bioparox, prý má větší rizika než přínosy

Státní ústav pro kontrolu léčiv doporučuje nepoužívat Bioparox. Jedná se u nás o jediné volně prodejné antibiotikum ve spreji do nosu a krku používané pro samoléčbu při rýmě. Způsobuje totiž vážné alergické reakce a podle nejnovějších zjištění má větší rizika než přínosy.

Lékárna
22.2.2016 12:43   |  

Kdo už se v tuto chvíli Bioparoxem léčí, může léčbu dokončit. „Rizika přípravku Bioparox jsou malá, proto pacienti, kteří se právě začali tímto přípravkem léčit, nejsou zvýšeně ohroženi,“ dodává SÚKL.

Anketa

Používáte Bioparox?

Ano Ne

V anketě hlasovalo 1107 čtenářů.

další ankety

Kvůli nárůstu hlášení závažných alergických reakcí přehodnotil lék výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky. Došel k tomu, že by se Bioparoxu a dalším lékům se stejnou účinnou látkou měly v celé Evropě zrušit registrace. To by znamenalo úplný zákaz jejich prodeje. Doporučení výboru bude závazné, až jej potvrdí Evropská komise.

Lékárny již stahují Bioparox z regálů. „Po prostudování důvodů jsme Bioparox okamžitě stáhli z nabídky,“ komentuje vedoucí lékárník Lékárny.cz Pavel Škvor. Lék pomáhá při zánětu hltanu a nosohltanu od nepříjemných příznaků v nose. Přínos je ale malý, rýma obvykle sama odezní o pár dní později.

Ve Francii se lék neprodává

Bioparox obsahuje látku fusafungin a vyrábí jej francouzská farmaceutické společnost Servier. Loni bylo do českých lékáren dodáno 330 tisíc balení Bioparoxu za 54 milionů korun v cenách distributora.

Servier prodává léky s fusafunginem v 31 zemích. Ovšem s výjimkou domovské Francie. Tam byla všechna lokální antibiotika stažena z trhu již v roce 2005 rozhodnutím francouzské lékové agentury. Servier ve Francii dodává místo toho přípravek s výtažkem z máty peprné.


Čtěte také:

Výrobce Nurofenu musí stáhnout část léků kvůli klamání zákazníků

Adéla Čabanová Autor: Adéla Čabanová redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web