Levné zimní pneumatiky z Číny mohou být nebezpečné

23.9.2010 11:42   |  

Některé levné zimní pneumatiky vyrobené v Číně, které jsou k dostání na tuzemském trhu, mají špatné jízdní vlastnosti a mohou být například při jízdě na mokré vozovce nebezpečné. Vyplývá to ze zkoušek zimních pneumatik, jejichž výsledky zveřejní v říjnovém vydání spotřebitelský časopis Test. Z 28 testovaných sad zimních pneumatik získalo dobré hodnocení pouze pět.

Redaktor časopisu Test Václav Beneš dnes ČTK sdělil, že zkouška pneumatik se zaměřila především na jejich chování na mokré a suché vozovce, sněhu i náledí. Dalšími sledovanými kritérii byla míra opotřebení, vliv na spotřebu pohonných hmot, hlučnost a rychlostní zkouška.

Nejhorší hodnocení získaly čínské zimní pneumatiky Westlake SW 601 Snowmaster a Interstate Winter IWT-2. „Jejich ceny mohou být lákavé, ale v tomto případě radíme nešetřit na nesprávném místě. Oba modely dosahují katastrofálních výsledků zejména na mokré vozovce, kdy se vozidla dala jen stěží ovládat,“ uvedl Beneš.

Nejlépe hodnocená pneumatika rozměru 225/45 R17, model Michelin Alpin A4, podle Beneše odvádí dobré výkony a pomalu se opotřebovává. „Odpovídá tomu ale i cena, kdy přezutí auta přijde na téměř 19 tisíc korun,“ podotkl Beneš. Z menšího rozměru 185/65 R15 je vhodné do městského provozu obout pneumatiku Dunlop SP Winter Sport 3D, která podle Beneše sice neoplývá skvělými vlastnostmi na náledí, ovšem v případě mokré i suché vozovky prokazuje dobré výsledky.

Do letošního testování zimních pneumatik byly zařazeny i dva modely celoročních pneumatik. „Kvalitní zimní pneumatiky jsou ovšem na zimu vždy lepší volbou než modely celoroční,“ upozornil Beneš.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Česku zatím nehrozí nebezpečí, sešla se zpravodajská skupina

Česku zatím nehrozí nebezpečí, sešla se zpravodajská skupina

Česko zatím nemá informace, že by po útoku v Mnichově hrozilo zemi konkrétní nebezpečí. Na Twitteru to dnes oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ve 13:00 se sešla… více

Mobilní web