Levné zimní pneumatiky z Číny mohou být nebezpečné

23.9.2010 11:42   |  

Některé levné zimní pneumatiky vyrobené v Číně, které jsou k dostání na tuzemském trhu, mají špatné jízdní vlastnosti a mohou být například při jízdě na mokré vozovce nebezpečné. Vyplývá to ze zkoušek zimních pneumatik, jejichž výsledky zveřejní v říjnovém vydání spotřebitelský časopis Test. Z 28 testovaných sad zimních pneumatik získalo dobré hodnocení pouze pět.

Redaktor časopisu Test Václav Beneš dnes ČTK sdělil, že zkouška pneumatik se zaměřila především na jejich chování na mokré a suché vozovce, sněhu i náledí. Dalšími sledovanými kritérii byla míra opotřebení, vliv na spotřebu pohonných hmot, hlučnost a rychlostní zkouška.

Nejhorší hodnocení získaly čínské zimní pneumatiky Westlake SW 601 Snowmaster a Interstate Winter IWT-2. „Jejich ceny mohou být lákavé, ale v tomto případě radíme nešetřit na nesprávném místě. Oba modely dosahují katastrofálních výsledků zejména na mokré vozovce, kdy se vozidla dala jen stěží ovládat,“ uvedl Beneš.

Nejlépe hodnocená pneumatika rozměru 225/45 R17, model Michelin Alpin A4, podle Beneše odvádí dobré výkony a pomalu se opotřebovává. „Odpovídá tomu ale i cena, kdy přezutí auta přijde na téměř 19 tisíc korun,“ podotkl Beneš. Z menšího rozměru 185/65 R15 je vhodné do městského provozu obout pneumatiku Dunlop SP Winter Sport 3D, která podle Beneše sice neoplývá skvělými vlastnostmi na náledí, ovšem v případě mokré i suché vozovky prokazuje dobré výsledky.

Do letošního testování zimních pneumatik byly zařazeny i dva modely celoročních pneumatik. „Kvalitní zimní pneumatiky jsou ovšem na zimu vždy lepší volbou než modely celoroční,“ upozornil Beneš.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web