Lidé chodí do hospod nejméně v historii, končí stovky restaurací

Tuzemské pivovary dál přicházejí o nemalou část příjmů. Podíl spotřeby piva v restauracích, kde je dráž než v obchodech, totiž loni klesl na 41 procent. Levnějšího piva v lahvích a dalších obalech se pak v domácnostech či na chalupách a chatách spotřebovalo 59 procent.

  Restaurace Želivárna
10.4.2014 6:49   |  

Dvoupětinový podíl je nejnižší nejen v historii České republiky, ale i za desítky let před jejím vznikem, uvedli zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven. „Podíl spotřeby v restauracích ke spotřebě doma dosáhl historického minima,“ uvedl předseda svazu František Šámal. K důvodům trendu patří i změna životního stylu nové generace, která holduje pivu méně než jejich rodiče. Roli hraje i snaha lidí šetřit v době ekonomické krize.

Anketa

Omezil(a) jste kvůli ceně pití čepovaného piva?

Ano, výrazně   47% Ano, mírně   11% Ne   25% Pivo nepiju   17%

V anketě hlasovalo 670 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Ještě před zhruba třiceti lety činil poměr spotřeby piva v restauracích a hospodách zhruba 70 ku 30, před deseti lety to bylo půl na půl. Nůžky se začaly podle svazu rozevírat před čtyřmi lety, kdy stát o třetinu zvýšil spotřební daň z piva. To s sebou podle Šámala nese i ekonomické důsledky, neboť z mapy Česka stále mizí další restaurace a hospody. Tržby z piva totiž tvoří až čtvrtinu jejich příjmů, takže pokles spotřeby piva ve stovkách restaurací přinesl i ekonomické potíže a musely zavřít.

„Podle odhadu agentury Data-Servis letos hrozí zavření další tisícovce restaurací,“ podotkl Šámal. Konec stovek restaurací a hospod mimo jiné znamená, že pracovní trh přišel loni o zhruba dva tisíce pracovních míst. Pivovarníkům loni navíc nepřálo ani počasí. Jaro bylo dlouho chladné a v červnu pak přišly záplavy. Celkový tuzemský výstav pivovarů tak sice loni mírně stoupl o 0,6 procenta na 19,3 milionu hektolitrů, tuzemská spotřeba ale klesla o 1,1 procenta na 15,8 milionu hektolitrů. Celková čísla tak opět zachránil export, jenž loni vzrostl o devět procent.

Naopak výrazně o dvě pětiny poklesla spotřeba pivních mixů někdy označovaných jako radlery, jejichž boom odstartoval před třemi lety. Právě na jejich spotřebu mělo velký vliv nepříznivé počasí.

V pití piva jsou Češi stále první
Češi loni vypili v průměru 144 litrů piva na osobu a rok, což je kvůli nižší spotřebě o dva litry méně než předloni. I tak si ale stále s náskokem udržují první místo na světě. Druhé je Rakousko se 108 litry a třetí Německo se spotřebou ještě o tři litry nižší. Česko je v této kategorii na čele desítky let, uvedl svaz.

Čtěte také:

Dánský pivovarský obr Carlsberg kupuje 51 procent Žateckého pivovaru

Malým pivovarům se v Česku daří, za tři roky se jejich počet zdvojnásobil

Staropramen: Češi zase pili pivo o něco méně

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web