Lidl je v Česku často dražší než v Německu

20.8.2010 7:17   |  

Obchodní řetězec Lidl láká v Česku zákazníky sloganem „Lidl je levný“. Ten však v kontextu se zahraničím vždy neplatí. Například ceny průmyslového zboží v německých a českých diskontech tohoto jména jsou značně rozdílné v neprospěch českého zákazníka.

„Multifunkční detektor“ například stojí v Německu 22,90 eura, zatímco v Česku 699 korun – nepoměr je tedy podle stávajícího kurzu koruny k euru více než dvacetiprocentní. Sada nůžek je v německém diskontu za 1,99 eura a u nás za 69,90 koruny. Rozdíly jsou v řadě případů, vždy jde přitom o identické zboží.

Netýká se to jen Německa. Britské listy přepočetly ceny v českých a britských obchodech podle aktuálního kurzu. Stejnou pečící troubu, kterou si zákazník z českého diskontu odnese za 899 korun, v Lidl UK získá za ekvivalent 584 korun. Stavební kbelík, který v Česku přijde na 129 korun, v Británii lze koupit za částku odpovídající 87,40 koruny.

Tisková mluvčí Lidl Česká republika Sandra Kipeťová deníku E15 sdělila, že tvorba cen u spotřebního zboží i potravin vychází z nastavení na tuzemském trhu. „Porovnáváme námi nabízené zboží s konkurencí a na základě tohoto cenového a kvalitativního srovnání stanovujeme ceny,“ říká.

K rozdílným cenám v Česku a v zahraničí uvedla, že „vstupní podmínky například nákupní ceny nebo logistické náklady jsou vždy odlišné a ovlivňují konečnou cenu pro zákazníka“.

Kipeťová také popírá, že cenová úroveň v České republice je obecně vyšší. Jako příklad uvedla několik cyklistických výrobků – zateplené rukavice, komfortní sedlo a zádovou bandáž, kde jsou české ceny nižší než v Německu. Ceny uvedené v Britských listech pak prý nejsou správné – stavební džber přijde aktuálně v britském Lidlu na 3,99 libry tedy na 120,90 koruny. Pečící trouba stojí 24,99 libry, tedy 754,24 koruny.

Dvojí cenová úroveň v jednotlivých zemích se netýká jen Lidlu, ale i jeho maloobchodní konkurence. Televizní regál na českých stránkách Kauflandu stojí 599 korun, na německých 19,99 eura. Rozdíl je tedy zhruba devatenáct procent. V Polsku ovšem v Kauflandu stejný kus nábytku stojí 79,99 zlotého, tedy devatenáct eur.

Autor: Dušan Spáčil

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web