Lidl je v Česku často dražší než v Německu

20.8.2010 7:17   |  

Obchodní řetězec Lidl láká v Česku zákazníky sloganem „Lidl je levný“. Ten však v kontextu se zahraničím vždy neplatí. Například ceny průmyslového zboží v německých a českých diskontech tohoto jména jsou značně rozdílné v neprospěch českého zákazníka.

„Multifunkční detektor“ například stojí v Německu 22,90 eura, zatímco v Česku 699 korun – nepoměr je tedy podle stávajícího kurzu koruny k euru více než dvacetiprocentní. Sada nůžek je v německém diskontu za 1,99 eura a u nás za 69,90 koruny. Rozdíly jsou v řadě případů, vždy jde přitom o identické zboží.

Netýká se to jen Německa. Britské listy přepočetly ceny v českých a britských obchodech podle aktuálního kurzu. Stejnou pečící troubu, kterou si zákazník z českého diskontu odnese za 899 korun, v Lidl UK získá za ekvivalent 584 korun. Stavební kbelík, který v Česku přijde na 129 korun, v Británii lze koupit za částku odpovídající 87,40 koruny.

Tisková mluvčí Lidl Česká republika Sandra Kipeťová deníku E15 sdělila, že tvorba cen u spotřebního zboží i potravin vychází z nastavení na tuzemském trhu. „Porovnáváme námi nabízené zboží s konkurencí a na základě tohoto cenového a kvalitativního srovnání stanovujeme ceny,“ říká.

K rozdílným cenám v Česku a v zahraničí uvedla, že „vstupní podmínky například nákupní ceny nebo logistické náklady jsou vždy odlišné a ovlivňují konečnou cenu pro zákazníka“.

Kipeťová také popírá, že cenová úroveň v České republice je obecně vyšší. Jako příklad uvedla několik cyklistických výrobků – zateplené rukavice, komfortní sedlo a zádovou bandáž, kde jsou české ceny nižší než v Německu. Ceny uvedené v Britských listech pak prý nejsou správné – stavební džber přijde aktuálně v britském Lidlu na 3,99 libry tedy na 120,90 koruny. Pečící trouba stojí 24,99 libry, tedy 754,24 koruny.

Dvojí cenová úroveň v jednotlivých zemích se netýká jen Lidlu, ale i jeho maloobchodní konkurence. Televizní regál na českých stránkách Kauflandu stojí 599 korun, na německých 19,99 eura. Rozdíl je tedy zhruba devatenáct procent. V Polsku ovšem v Kauflandu stejný kus nábytku stojí 79,99 zlotého, tedy devatenáct eur.

Autor: Dušan Spáčil

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web