Místo Turecka Soči a Kavkaz: Kreml vybírá ruským turistům nové destinace

aktualizováno Sestřelení ruského dopravního letadla v Egyptě a bombardéru Su-24 na syrsko-turecké hranici způsobí blokádu egyptských a tureckých turistických destinací, které jsou v Rusku tradičně nejoblíbenější. Faktický zákaz dovolených v Egyptě a Turecku staví ruské cestovní kanceláře do kritické situace. Nové, vhodnější destinace má podle zpráv ruských médií vybrat Rusům vláda. Budou ale dražší.

Pohled na Soči svrchu
26.11.2015 17:09   |  

Po tragické havárii dopravního letadla s 224 mrtvými ruské cestovní kanceláře z Egypta vyděšené turisty v panice evakuovaly. Vyklizení tureckých letovisek, kde je nyní zhruba 10 tisíc Rusů, se v krátké době očekává. Doporučení vyhnout se oběma státům vydala ruská vláda a v emotivní reakci na sestřelení ruského letadla tureckou armádou je podpořil i prezident Vladimir Putin.

Šéf federální agentury pro turistiku Rosturizm Oleg Safonov odhadl, že v letošním roce se počet ruských turistů směřujících do zahraničí sníží o více než 40 procent. „Předpokládám, že v souvislosti se zrušením leteckého spojení s Egyptem a spolupráce s Tureckem se objem výjezdní turistiky z Ruska výrazně zmenší, a to o více než 40 procent,“ řekl Safonov, jehož cituje agentura TASS. Prý to ale není žádný problém, protože „to znamená, že peníze, které byly vydělány v Rusku, zůstávají v Rusku“. Vnitrostátní turistika se podle jeho odhadu zvětší asi o 30 procent.

Výrazný pokles počtu výjezdů ruských turistů do zahraničí byl ale patrný už od počátku roku a dával se především do souvislosti s citelným oslabením rublu, čímž zahraniční pobyty pro občany Ruska zdražily na dvojnásobek. Během prvních čtyř měsíců roku tak vycestovaly necelé dva miliony turistů, zatímco o rok dříve jich bylo skoro 3,2 milionu.

Zranitelný Krym

Neskrývaným přáním Kremlu je převést proud ruských turistů ze Středomoří na Krym, který loňská násilná anexe připravila o ukrajinskou klientelu. Turisté z Ruska se zatím na poloostrov nehrnou, protože přednost dosud dávali právě Turecku a Egyptu. To by se nyní podle expertů ruského turistického průmyslu mohlo změnit.

Nynější „blackout“ způsobený přerušením dodávky ukrajinské elektřiny ale Rusům připomněl zranitelnost okupovaného Krymu, který s Ruskem nemá pozemní hranici. Krym se přesto už nyní snaží turisty lákat, dnes k zimním tréninkovým táborům pozval i všechny ruské ligové fotbalisty.

O nová místa vhodná a bezpečná pro domácí odpočinek Rusů se má postarat vládní agentura Rosturizm. Kromě Krymu bude podle agentury TASS doporučován i severní Kavkaz a zejména Soči, kde je od olympiády k dispozici funkční turistická infrastruktura.

Drahá zahraniční letoviska

V zahraničí kromě středomořského Kypru cestovní kanceláře předpokládají zvýšený zájem o Jordánsko, Izrael a Spojené arabské emiráty, ze vzdálenějších destinací o Kubu, Thajsko, jižní Čínu a Vietnam. Skokový nárůst ruských turistů prý může očekávat Bulharsko či Řecko.

V téměř všech těchto případech jsou ale pro Rusy náklady vyšší, než při cestách do Egypta a hlavně tolik oblíbeného Turecka. Tam podle informace Rosturizmu ročně utráceli kolem deseti miliard dolarů (kolem 260 miliard korun).

Agentura Interax s odvoláním na ruské poslance napsala, že budoucí turistické destinace v zahraničí se budou vybírat hlavně v zemích, které se k Rusku chovají přátelsky. Evropské metropole prý na seznamu nejsou. Řada spřátelených států se naopak nachází daleko od velkých ruských měst, a tak se poslanci zamýšlejí nad tím, jak cestování pro ruské turisty zlevnit.


Čtěte také:

Kreml: S Erdoganem se v Paříži nesetkáme. Turecko je nepředvídatelné

Odveta za bombardér? Rusko zesílí kontrolu potravin z Turecka

Nepřátelství s Ruskem? To je luxus, který si nemůžeme dovolit, zní z Ankary

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web