Na cigaretách se začnou objevovat varovné obrázky | E15.cz

Na cigaretách se začnou objevovat varovné obrázky

Na cigaretách se začnou objevovat varovné obrázky
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Facebook

ČTK

Ode dneška nesmí tabákové firmy uvádět na český trh cigarety bez obrazového varování před škodlivostí kouření. Doprodej starých balení bude možný ještě tři měsíce. Novinku zavedla novela zákona o potravinách, zavedení normy v Evropské unii požadovali evropští zákonodárci.

Obrazová varování jsou připravená ve 42 variantách ve třech souborech, každý z nich by se měl užívat rok. Varování budou muset zabírat minimálně 65 procent obalu. Budou muset být i na elektronických cigaretách. Výrobci si stěžují, že na jejich zavedení měli málo času.

Vyhláška, která přesně definuje technické normy nových balení cigaret, se totiž ve sbírce zákonů objevila až v polovině prázdnin. „Čekali jsme na technické specifikace požadavků směrnice tak dlouho, jak jen to bylo možné. Avšak v rámci jasných termínů a našich informací, že budeme potřebovat nejméně šest měsíců na změnu produktů a přizpůsobení výrobních zařízení, jsme museli zahájit výrobu pouze na předpokladech vyplývajících ze samotného textu evropské směrnice,“ řekla ČTK mluvčí české pobočky Japan Tobacco International (JTI) Danica Siváková.

Bohumil Pečinka: Kulturní válka o cigarety a alkohol

Vláda většinu slibů splnila, ministrům za ANO se ale příliš nedaří

Kuřáků by mohlo být méně

Nová legislativa také zakazuje prodávat malá balení pod 20 cigaret a tabák pod 30 gramů. Do roku 2020 budou zakázané mentolové cigarety. Podle odůvodnění vládní novely zákona by mělo zavedení důraznějšího varování před škodlivostí kouření snížit počet kuřáků v Česku o dvě až tři procenta, kritici jsou k tomu skeptičtí. „Legitimní podnikání bude zasaženo závažnými požadavky na změny obalů a zákazy celých produktových kategorií, což v podmínkách komplexního evropského trhu přinese výhody mezinárodním kriminálním strukturám, které okamžitě využijí vytvořené příležitosti,“ dodala Siváková.

Spotřeba cigaret v Česku v uplynulých letech podle ČSÚ postupně klesala, předloni došlo k mírnému navýšení na 1950 cigaret na obyvatele. Podle studie KPMG se v ČR loni spotřebovalo 14,72 miliardy cigaret, z toho třicetina jich byla nelegálních. Zhruba polovina nelegálních cigaret v Česku podle ní pochází z Běloruska a Ukrajiny. Český stát kvůli pašování přichází ročně na daních kolem 1,3 miliardy korun, celá Evropská unie pak loni podle studie přišla o 11,3 miliardy eur. Nejvíce nelegálních cigaret se loni vykouřilo v Pobaltí a v Řecku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!