Na Telefóniku půjčily Kellnerovi české banky

Rekordní úvěr, který loni upsalo osm bank pro skupinu PPF, když kupovala českou a slovenskou pobočku Telefóniky, je zčásti přeprodán. Podle informací deníku E15 si upsané financování dále odkoupilo dvanáct bank, například Sberbank, Česká spořitelna či VÚB. Bankám se překupování úvěrů vyplatí – nesou menší riziko než ústavy, které jej přímo upisují, přitom jim z velkých úvěrů zůstává slušný úrokový výnos.

Petr Kellner
6.5.2014 6:46   |  

Úvěr pro PPF byl upsán v korunách a v eurech, konkrétně činil 54,96 miliardy korun a 156,86 milionu eur. Na úpisu se podílely převážně centrály českých bank a zahraniční pobočky – CACIB, Citi, ČSOB s KBC, Deutsche Bank, ING, RBS, Société Générale a UniCredit.

Šéf pro korporátní financování UniCredit Bank Roman Šilha potvrdil, že financování skončilo zhruba z poloviny na českém trhu. „U Telefóniky i vzhledem k objemu úvěru, který byl enormní, platí, že zhruba polovinu financování tvoří lokální prostředky bank a zbytek jde od jejich evropských matek. Tedy v případě finálního stavu po přeprodejích. Primární úpisy jinak kvůli velikosti vždy dělají centrály bank, což platí i v tomto případě,“ uvedl Šilha. Právě UniCredit Bank je nejaktivnější bankou na českém trhu v akvizičním financování.

Trh fúzí a akvizic ožívá

Česko zažívá v posledních dvou letech silné oživení trhu fúzí a akvizic. Podle údajů Mergermarketu se loni prodalo firem za více než šest miliard eur, o rok dříve za téměř čtyři miliardy eur.

Podle Šilhy se v poslední době mění způsob, jak se akvizice financují – jde o posun od takzvaných klubových úvěrů právě k úpisům typu Telefónica.


Čtěte také: Schváleno. Evropská komise povolila převzetí české Telefóniky skupinou PPF


Podobným způsobem získal například EPH zdroje na akvizici 49procentního podílu v SPP. Úvěr ve výši 1,5 miliardy eur upsalo pět bank, konkrétně Citibank, JP Morgan, RBS, Société Générale a UniCredit a participovalo na něm dalších osm bank. EPH takto získal zdroje i na nákup Stredoslovenské energetiky, kde úvěr 240 milionů eur upsala samotná UniCredit.

Co se týče klubového financování, největším obchodem bylo sjednání úvěru pro Borealis a Allianz na akvizici Net4Gas ve výši 1,39 miliardy eur, podílelo se na něm dvacet bank. Miliardy na trhu se v posledním roce sjednaly také pro akvizici Sazky, na provozní úvěry pro Škodu Transportation či OTE.


Čtěte také:

Telefónica a T-Mobile spojí síly při stavbě LTE sítí

PPF navrhla přejmenování české Telefóniky na O2 Czech Republic

Telefónica výrazně zeštíhlí, chce pružněji reagovat na vývoj trhu

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web