Nestlé klesl zisk kvůli silnému franku a potížím v Indii | E15.cz

Nestlé klesl zisk kvůli silnému franku a potížím v Indii

Nestlé klesl zisk kvůli silnému franku a potížím v Indii
Nestlé
• 
ZDROJ: Picswiss.ch

ČTK

Švýcarskému potravinářskému gigantu Nestlé v prvním pololetí klesly tržby i zisk kvůli silnějšímu kurzu domácí měny a zákazu prodeje jeho nudlí Maggi na indickém trhu. Firma nicméně dosáhla úspěchu v odvolání proti tomuto zákazu, neboť indický soud nařídil nové testování výrobku.

Společnost, která je největším výrobcem balených potravin na světě, dnes oznámila, že její čistý zisk se v pololetí meziročně snížil o 2,5 procenta na 4,5 miliardy švýcarských franků (112 miliard korun). Tržby klesly na 42,8 miliardy švýcarských franků ze 43 miliard před rokem.

Indický úřad pro bezpečnost potravin letos označil nudle Maggi za zdraví nebezpečný produkt a nařídil jejich stažení z trhu. Testy úřadu údajně objevily v některých balíčcích nadměrný obsah olova. Společnost Nestlé však trvá na tom, že výrobek není zdraví škodlivý.

Pokud nově nařízené testy nezávadnost potvrdí, bude moci Nestlé podle právníků vrátit nudle Maggi na trh. Úřad pro bezpečnost potravin se však proti dnešnímu rozhodnutí soudu hodlá odvolat.

Indická vláda navíc tento týden zažalovala Nestlé kvůli údajným nekalým obchodním praktikám a požaduje od ní odškodné 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun). Nestlé prý způsobila zavádějící reklamou na nudle Maggi újmu indickým spotřebitelům.

Nestlé začala nudle Maggi v Indii vyrábět a prodávat v roce 1983. Jejich podíl na indickém trhu od té doby dosáhl 80 procent. Nudle, jejichž balíček stojí v přepočtu pět korun, jsou v Indii tak populární, že se vedle rýže a čočky často označují za třetí základní potravinu v zemi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!