Nizozemsko se odvolá proti rozhodnutí komise o dohodě se Starbucksem

Nizozemsko se odvolá proti rozhodnutí Evropské komise o jeho daňové dohodě s americkým kavárenským řetězcem Starbucks. Oznámilo to dnes nizozemské ministerstvo financí. Evropská komise považuje dohodu za nelegální a chce, aby Starbucks doplatil Nizozemsku na daních až 30 milionů eur (811 milionů korun). Starbucks se již proti rozhodnutí odvolal.

Kavárna Starbucks
27.11.2015 20:00   |  

Evropská komise v říjnu rozhodla, že daňová dohoda mezi Nizozemskem a Starbucksem byla v rozporu s pravidly Evropské unie a nařídila zemi vymoci příslušné daňové doplatky. Daňovou dohodu Nizozemska se Starbucksem označil exekutivní orgán Evropské unie za státní pomoc.

Ministerstvo uvedlo, že podporuje boj proti daňovým únikům, s rozhodnutím Evropské komise však nesouhlasí. „Vláda je toho názoru, že komise přesvědčivě neprokázala, že daňový úřad se odchýlil od zákonných ustanovení. Z toho vyplývá, že se nejednalo o státní podporu,“ uvedlo ministerstvo.

Ministr financí Jeroen Dijsselbloem dnes poslancům řekl, že rozhodnutí komise se rozchází s národním právem a se systémem zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Praxe v Nizozemsku, která umožňuje nabídku určitých daňových výhod některým nadnárodním firmám, je podle něj legální a v souladu s mezinárodním systémem OECD.


Čtěte také:

Brusel: Daňové úlevy pro Starbucks a Fiat jsou proti pravidlům

Brusel obviní Starbucks z nelegálních daňových dohod, tvrdí WSJ

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí aktualizováno

Hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku projelo dnes po 11:00 prvních 35 vozidel americké vojenské techniky z armádního konvoje, který míří na cvičení Saber Strike do Pobaltí.… více

Komerční prezentace
Mobilní web