Obchody budou muset zdarma odebírat vysloužilé elektro | E15.cz

Obchody budou muset zdarma odebírat vysloužilé elektro

Obchody budou muset zdarma odebírat vysloužilé elektro
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Elektroobchody s prodejní plochou přes 400 metrů čtverečních budou muset zdarma odebírat vysloužilé malé spotřebiče. Vyžaduje to nová evropská směrnice, která vstoupí v platnost 15. února. V řadě zemí EU, i v ČR, se ale směrnice dosud nepromítla do národní legislativy. Upozornila na to firma Elektrowin. Část prodejců ale nařízení splňuje již nyní.

Směrnice stanoví, že velcí prodejci musejí od spotřebitelů bezplatně odebírat vysloužilé malé spotřebiče, jejichž žádný rozměr nepřesahuje 25 cm. Platí to i v případě, že si u nich nezakoupí nový. Kvůli průtahům v legislativním procesu ale tato povinnost v ČR zatím není uzákoněná, a tedy ani vymahatelná, uvedl Electrowin.

Řada prodejců toto pravidlo ale dodržuje již nyní. Ve více než 2000 prodejnách včetně těch, kde je elektro jen doplňkovým sortimentem, jsou zákazníkům k dispozici speciální sběrné nádoby. Elektrowin jich provozuje 175.

„Věříme, že novému vedení ministerstva životního prostředí se podaří skluz v přípravě zákona brzy dohnat,“ uvedl generální ředitel společnosti Elektrowin Roman Tvrzník.

Electrowin je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů ČR.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!