Obří padák pro bývalého šéfa Tesca platí, problémům firmy navzdory | E15.cz

Obří padák pro bývalého šéfa Tesca platí, problémům firmy navzdory

Obří padák pro bývalého šéfa Tesca platí, problémům firmy navzdory
Tesco (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Mtaylor848 via Wikimedia

Euro, Jakub Křešnička

Třetí největší obchodní řetězec světa, společnost Tesco, nezažívá zrovna příjemné časy. Účetní skandál s nadhodnocením zisků o čtvrt miliardy liber odrazuje investory a vedení firmy hrozí vysvětlování před parlamentní komisí. Bývalý finanční ředitel skupiny Laurie McIlwee i tak může počítat s obřím odstupným.

Problém se objevil v pondělí, kdy Tesco přiznalo, že v srpnových odhadech výsledků za první finanční pololetí končící 23. srpnem udělalo chybu.

Původně oznamovalo zisk 1,1 miliardy liber, tedy zhruba 38,8 miliardy korun. V přepočtu takřka o devět miliard korun byl ale výsledek nadhodnocený, podle vysvětlení firmy se tak stalo kvůli nesprávnému zaúčtování plateb od dodavatelů. Firma v oznámení dodala, že k auditu přizvala poradenskou společnost Deloitte spolu s právními poradci Freshfields.

Na bývalého ředitele čeká téměř milion liber

Odstartované vyšetřování ale neovlivní odstupné, které má být příští týden vyplaceno bývalému finančnímu řediteli skupiny Lauriemu McIlweemu. Dostat má více než 970 tisíc liber, tedy přibližně 32 milionů korun.

Podle deníku The Guardian dojde k vyplacení peněz podle smlouvy a částka nebude zadržována. McIlwee totiž odešel už v dubnu, na běhu firmy se nepodílel, a tak by neměl mít podíl ani na aktuálním skandálu. Firma ale od té doby až do úterý, kdy k Tescu ze společnosti Marks & Spencer přestoupil Alan Stewart, neměla plnohodnotného finančního ředitele.

Akcie zažívají pád

Akcií Tesca ale rozhodně nejsou tak klidné, jak může být McIlwee. Jen v pondělí jejich hodnota klesla o zhruba 12 procent. To jim na slávě nepřidává, vzhledem k tomu, že klesají dlouhodobě kvůli klesajícím tržbám. Od konce loňského roku ubraly 43 procent. Jaký dopad to má na investory ukazují propočty kanálu CNBC na příkladu investorského génia Warrena Buffetta. Jím řízené fondy Berkshire Hathaway vlastnily na konci roku 2013 3,7 procenta akcií Tesca a pokud se tento podíl nezměnil, přišel tak Buffett o zhruba 716 milionů dolarů (15,5 miliardy korun). Pak se není čemu divit, že druhý největší podílník maloobchodní sítě, americká společnost BlackRock, snížil svůj podíl pod pět procent.

Nejen prezident společnosti Tesco Richard Broadbent je teď pod tlakem. Zatímco se rozhoduje o jeho setrvání v čele firmy, bývalé i současné vedení obchodního řetězce možná čeká podle rádia BBC 5 Live výslech před komisí britského parlamentu. Jak dodává agentura Reuters podobným „grilováním“ si během několika posledních let prošel mediální magnát Rupert Murdoch, vedení bezpečnostní agentury G4S či šéfové energetických společností.

Autor: Euro, Jakub Křešnička
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!