Odpadová elektronovela ulehčí život spotřebitelům, na výrobce je přísnější

Od začátku října platí takzvaná elektronovela zákona o odpadech, která v Česku zavádí do praxe nové požadavky Bruselu. Například uzákonila povinnost prodejců elektra s prodejní plochou větší než 400 metrů čtverečních zdarma odebírat a předávat k recyklaci všechny malé spotřebiče bez nutnosti zakoupit nové zboží.

Sběrný dvůr
6.10.2014 14:24   |  

Evropská směrnice, z níž elektronovela vychází, platí už od 15. února, v té době jí však měli přizpůsobenou legislativu jen ve Velké Británii, v Nizozemsku a Bulharsku. Zbývající země unie byly v přijímání příslušných zákonů v podobném skluzu jako ČR. Každodenní praxe však často měla naopak předstih.

Podle Romana Tvrzníka, šéfa největšího českého kolektivního systému pro sběr a recyklaci spotřebičů Elektrowin, čeští prodejci většinou odebírali staré elektro už v předstihu.

„Už před letošním 15. únorem se ve více než dvou tisících prodejnách od nejmenších po největší zabydlely speciální sběrné nádoby,“ vysvětlil Tvrzník. „Nejprve to byly sběrné koše s výměnnými vložkami, kam se vejde kolem 30 fénů nebo žehliček, případně šest až osm vysavačů či mikrovlnek,“ doplnil. První z nich Elektrowin umístil do obchodů dokonce už v roce 2008.

Povinná smlouva s kolektivním systémem

Novela také kromě povinného odběru elektroodpadu pro obchody větší než 400 metrů zavádí i dalšíí povinnosti odběratelům. Podle provozní ředitelky Elektrowinu Terezy Ulverové nikdo jiný než zpracovatel, prodejce nebo provozovatel sběrného dvora už nesmí přijímat elektrozařízení a elektroodpady.

„Výkupny kovů, ale i sběrné dvory, pokud nemají smlouvu s výrobcem nebo s provozovatelem kolektivního systému, musejí tyto věci odmítnout,“ upozornila na jedno z důležitých ustanovení. S tím souvisí také ta část novely, podle které vyjma zpracovatele nesmí nikdo elektrozařízení nebo elektroodpad jakkoli upravovat, využívat nebo odstraňovat.

„I při prodeji elektra přes internet je nyní povinné informovat o způsobu zajištění jeho zpětného odběru, sběrná místa musejí být povinně zřízena ve všech obcích a městských částech s více než 2000 obyvateli,“ připomíná Ulverová změny, které se dotknou nás všech.

Vznikne i jednotný registr odběrných míst
Některá ustanovení novely, včetně povinných odběrů prodejen větších než 400 metrů čtverečníchvýše řečených, nabývají účinnosti ihned, jiná během příštího roku a poslední změny začnou platit až v roce 2018. Třeba od 1. ledna 2015 musejí výrobci a jimi zřízené kolektivní systémy vést evidenci toku zpětně odebraných spotřebičů z míst zpětného odběru až po zpracovatele.
Od června příštího roku má také vzniknout jednotný registr míst zpětného odběru za účelem sdílení informací pro spotřebitele o možnosti odevzdat elektrozařízení. Údaje do něj budou poskytovat prostřednictvím dálkového přístupu všichni výrobci a provozovatelé míst zpětného odběru. Novela mění také rozdělení jednotlivých druhů spotřebičů do skupin. Ze stávajících deseti se stane pouze šest. Změna ale vstoupí v platnost až k 15. srpnu. 2018.

Čtěte také:

Elektrowin rozjíždí Železný týden. Lidé mohou dát staré lednice do muzea

Obchody budou muset zdarma odebírat vysloužilé elektro

Sběr elektra na recyklaci roste, brzy to ale nebude stačit

Autor: vag

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web