Otec a syn z Moravy chtějí dobýt Indii se spořiči vody

Watersavers, česky spořiče vody. Stejnojmenná firma z moravských Šlapanic jimi nejdříve vybavila většinu českých ministerstev, teď chce s chytrými šetřítky expandovat do Indie. „Úspora vody a energie, to je, oč v Indii běží,“ říká Martin Božek, který spolu s otcem Radomírem Watersavers tvoří.

 ilustrační foto
22.2.2012 10:31   |  

Na začátku byla myšlenka otce Radomíra a jeho přítelkyně. Přišli na to, že při sprchování nebo mytí rukou nejde nastavit, kolik vody bude v určitou chvíli protékat. A tak vymysleli jednoduchý regulátor. „Vyšlo to ze selské úvahy, že nic takového není, co by se dalo nastavovat. Tím pádem jsme o krok před konkurencí,“ říká Radomír Božek.

Výsledek byl natolik zajímavý, že si ho všimli v Jihomoravském inovačním centru. Spolupráce s VUT v Brně firmě otevřela dveře – Watersavers vybavila spořiči vody skoro všechna česká ministerstva. Další cesta vedla do Francie, Řecka, do Ruska a teď do Indie.


O obchodování v Indii si také přečtěte: Indie odkládá plán otevření trhu řetězcům


Martin Božek se vydal do Bombaje na průzkum trhu a našel tam netušené možnosti. „Spolupracujeme i s českým architektem Lenny Schutzem. Do budov, které projektuje, se budou dávat naše produkty. Máme tam rozjednané působení v byznys centru. Ale všechno je v počátcích,“ říká Božek junior. Watersavers nyní hledají distributora, který by pokryl celou Indii.

Firma Watersavers staví na tom, že v Indii je vody nedostatek. „Zatím je tam levná, protože ji indická vláda dotuje, ale v budoucnu vody bude ubývat a současná situace je neudržitelná. Cítíme tam velkou šanci a teď je správný moment do toho jít,“ říká Božek. Firma, která má nyní obrat deset až 20 milionů korun, počítá s jeho zdesetinásobením.

Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web