Pekař na každém rohu a krejčí nikde? Podívejte se na on-line mapu drobného byznysu | E15.cz

Pekař na každém rohu a krejčí nikde? Podívejte se na on-line mapu drobného byznysu

Jiří Liebreich

Vznikla on-line mapa drobného podnikání, má napomoci především začínajícím podnikatelům s výběrem vhodné lokality pro nastartování byznysu.

Najít volné místo na trhu a obsadit segment, který není v dané lokalitě dostatečně zastoupený a po kterém je poptávka. S tím má začínajícím podnikatelům zdarma pomoci nově spuštěná on-line mapa malého podnikání, kterou vytvořili datoví žurnalisté Samizdat pro program T-Mobile Rozjezdy. Cena mapy se pohybuje v desítkách tisíc korun.

Takzvaná Velká mapa malého podnikání ukazuje rozložení 185 856 ekonomicky aktivních firem na území Česka, které zaměstnávají nanejvýš padesát zaměstnanců a spadají do výčtu 81 oborů, na které se mapa soustředí.

Asijská tržnice Sapa v Praze chátrá dál. Prohlédněte si rozsáhlou fotogalerii.

„Každý, kdo se chce pustit do podnikání, si nyní může zdarma ověřit, jak velká konkurence ho kde čeká, případně který obor v jeho okolí chybí,“ uvádí autoři programu, kteří vycházeli z dat registru živnostenského podnikání, obchodního rejstříku a registru ekonomických subjektů. Mapa je aktuální ke druhému pololetí roku 2016 a vychází ze sídel společností.

„Malé podnikání považujeme za nesmírně důležitou, a poněkud opomíjenou součást národní ekonomiky,“ komentoval spuštění mapy Tomáš Ryšavý, ředitel strategie T-Mobile. „Pro úspěch je rozhodující nejen vytrvalost a nápad, ale také znalost trhu, na němž chci podnikat,“ doplnila Eva Karasová, manažerka T-Mobile.

Z vybraných oborů jsou nejčastěji zastoupeni provozovatelé restaurací, kaváren nebo stánků s občerstvením, těch je 50 711. „Bezkonkurenčně nejvyšší počty různých pohostinských zařízení se v přepočtu na jednoho obyvatele koncentrují v pohraničních turistických oblastech,“ poznamenali autoři.

Následují kadeřnice a kosmetičky (32 421) a prodejci potravin (27 421). Ve všech krajích, s výjimkou Libereckého a Prahy, se v první desítce vždy objevuje i výroba lihovin (5 196 firem). V polovině krajů se do první desítky dostaly i soukromé školky.

Stále ale existuje mnoho obcí nad tisíc obyvatel, kde chybí základní služby. V desítkách z nich chybí kadeřnice, velmi vzácný je obor krejčí.

Mařík: Pozor lidstvo, abys s inteligentními roboty nezašlo příliš daleko
Očima E15: Roboti jsou všude. Tančí, bubnují, radí a vaří kávu. Podívejte se do centra budoucnosti
Coca-Cola změnila vizáž milionům lahví

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!