Počasí loni snížilo prodej Prazdroje o dvě procenta

Ani tuzemská pivovarnická jednička, Plzeňský Prazdroj, neodolala vlivu špatného jarního počasí a červnových záplav. Jeho celkové tuzemské prodeje tak loni kvůli prvnímu pololetí klesly o zhruba dvě procenta. Pokles je tak vyšší než za celý tuzemský pivovarský trh, který se loni podle údajů svazu pivovarů snížil o 1,1 procenta.

Ilustrační foto
22.4.2014 7:46   |  

„Loni byl náročný rok pro pivovary obecně. Počasí nepomohlo. Bylo netypicky krátké léto s extrémně vysokými teplotami, klíčové byly červnové povodně. Ovlivnilo to celý trh. S přihlédnutím k těmto okolnostem by to byl velmi dobrý rok,“ řekl ředitel Plzeňského Prazdroje Paolo Lanzarotti.

Anketa

Mění se vaše spotřeba piva podle počasí?

Ano   46% Ne   54%

V anketě hlasovalo 110 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Druhá polovina roku byla přitom výrazně lepší. „Poslední čtvrtletí už jsme byli na číslech, která jsme očekávali. A například prosinec byl z hlediska prodaných objemů historicky nejlepším měsícem pro značku Pilsner Urquell,“ dodal.

Celkově tak se započítáním licenční výroby prodal Prazdroj 9,7 milionu hektolitrů piva, tedy zhruba o dvě procenta méně než o rok dříve. Prazdroj má tak stále na tuzemském trhu zhruba poloviční podíl. O procento posílily i prodeje prémiových značek a nealkoholického piva, které se na celkové produkci piva Prazdroje podílí téměř pěti procenty.

Podle dříve zveřejněných informací se také dařilo exportu. Vývoz Prazdroji stoupl o pět procent na 1,114 milionu hektolitrů, což je nejvíce v historii skupiny. Například prodej hlavní značky Pilsner Urquell v cizině loni stoupl o čtyři procenta, Velkopopovického Kozla pak o šest procent. Prazdroj začíná mířit i do jiných kategorií, než je tradiční česká desítka a ležák. Loni tak na trh uvedl například alkoholický nápoj cider, od něhož si podle ředitele hodně slibuje, a letos jej chce dostat do širšího povědomí. rozhovor


Čtěte také:

Paolo Lanzarotti: Zdražit pivo se letos nechystáme

Staropramen: Češi zase pili pivo o něco méně

Autor: Dušan Kütner Praha

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web