Potravinářská inspekce: Chyby jsme letos našli ve třetině restaurací

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) od začátku roku do poloviny října našla chyby ve třetině z více než 12 tisíc zkontrolovaných stravovacích zařízení. Zavřela 126 provozoven společného stravování. Na Žofínském fóru to řekl ústřední ředitel inspekce Martin Klanica. Celkem letos SZPI zavřela 184 potravinářských zařízení.

Asijská restaurace (ilustrační foto)
26.10.2015 16:21   |  

SZPI kontroluje restaurace od letošního ledna, před tím to dělali hygienici. Ministerstvo zemědělství chce nyní na SZPI novelou zákona o potravinách převést další kompetence hygieniků. S tím však nesouhlasí ministerstvo zdravotnictví.

Hygienici by podle novely chodili kontrolovat pouze školní kantýny, jídelny v nemocnicích, léčebnách a dalších zdravotnických zařízeních a u poskytovatelů sociálních služeb. Kontrola restaurací a stánků s občerstvením by byla celá v kompetenci SZPI.

Hygienici by ale stále měli na starosti bránění šíření infekčních onemocnění nebo jiných zdravotních rizik z potravin. Ministerstvo zemědělství by mělo podle důvodové zprávy novely, kterou ještě vláda neprojednala, dostávat mimo jiné na platy a zintenzivnění kontrol o 109 milionů korun více. Ty by mělo získat na úkor zdravotnictví.


Čtěte také:

Potravinářská inspekce může kontrolovat i restaurace. Jednu už zavřela

Inspekce bojuje se špínou v restauracích, zavřela dalších 12 provozů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web