Právník Pergl a spol. založili radu pro obchod s Afrikou | E15.cz

Právník Pergl a spol. založili radu pro obchod s Afrikou

Právník Pergl a spol. založili radu pro obchod s Afrikou
Kontejnery připravené k přepravě
• 
ZDROJ: archiv

Daniel Novák

V tuzemském byznysu se objevila nová platforma, která má pomoci zahraničnímu obchodu s africkými státy. Před měsícem kvůli tomu v Praze vzniklo uskupení nazvané Czech-African Business Council.

„Prozatím registrujeme hlavní zájem firem zejména z oblasti zdravotnictví, strojírenství, energetiky – obnovitelných zdrojů, stavebnictví a zemědělství,“ uvedla Jitka Palatová, bývalá investiční bankéřka ze Citibank Europe a místopředsedkyně představenstva rady.

Africký trh láká novými příležitostmi. Jestliže před patnácti lety na kontinent směřovalo z Česka zboží za 5,5 miliardy korun, loni se ho podle Českého statistického úřadu vyvezlo za 43 miliard. Bilance českého byznysu s Afrikou je v plusu kolem 25 miliard korun.

Robert PerglRobert PerglAutor: Martin Pinkas
Robert Pergl

Jedním z místopředsedů nové rady je Robert Pergl, vlivný právník, lobbista a milovník rychlých aut. V předsednictvu je rovněž ekonom a majitel poradenské firmy EEIP Michal Mejstřík. S Perglem stojí za jinou podobnou organizací Czech Gulf Business Council zaměřenou na země Perského zálivu. Toto uskupení vzniklo loni na podzim. Obě organizace sídlí na adrese Perglovy advokátní kanceláře v Praze na Ořechovce.

Předsedkyní rady orientované na Afriku je Ivana Bednářová Častvajová, kterou kromě mezinárodních certifikací zdravých potravin v posledních letech vytěžovala funkce v Jihoafricko-české obchodní a průmyslové komoře. Ještě pestřejší personální obsazení má Czech Gulf Business Council, jejímž šéfem je Pergl. V jejích orgánech sedí například bratr Andreje Babiše Alexander nebo někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Speciál E15.cz: Z východní Evropy se pro Čínu stává nová Afrika

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!