Pražané snižují spotřebu vody po litrech. Jde o celorepublikový trend | E15.cz

Pražané snižují spotřebu vody po litrech. Jde o celorepublikový trend

Pražané snižují spotřebu vody po litrech. Jde o celorepublikový trend
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Štěpán Bruner, E15

Tereza Čapková

Spotřeba i výroba vody v České republice rok od roku klesá. Lidé kvůli drahému vodnému a stočnému šetří a čím dál častěji využívají modernější spotřebiče, ale zároveň se z vodárenských sítí ztrácí méně vody. Vyplývá to z údajů společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

V loňském roce PVK vyrobila přes 100 milionů kubíků vody, o rok dříve to bylo bezmála 119 milionů. „Na poklesu výroby vody se podílí i snižování ztrát, když se tolik vody neztratí, není ji třeba tolik vyrábět,“ konstatovala mluvčí PVK Marcela Dvořáková. Ztráty se daří snižovat i díky modernizaci pražské vodovodní sítě, jejíž stáří je průměrně 40 let a kanalizační sítě dokonce 52 let. Infrastruktura se potýká s častou poruchovostí.

Výroba vody klesá v Praze kontinuálně už od roku 2008. Největší skok se odehrál právě v loňském roce. Loni ale také výrazně zdražilo v metropoli až o 11 procent vodné a stočné, Pražané platili 74,35 koruny za kubík.

Celková výroba vody v letech 2008 až 2013 v tis. m3:

Graf vodaGraf vodaAutor: PVS
Zdroj PVS (100 mil. m3 vody PVK vyrobily do 5.11.2013, od 6.11. úpravnu vody Želivka provozuje společnost Želivská provozní, která vyrobila 13 mil.m3)

Pokles spotřeby vody v České republice zaznamenal za rok 2012 i Český statistický úřad. Zatímco celkový objem fakturované vody se snížil o 1,1 procenta na 481 milionů metrů krychlových, výběr vodného a stočného vzrostl zhruba o čtyři procenta na 29,7 miliardy korun.

Výroba vody klesla například podle údajů Královéhradecké provozní. Společnost v roce 2013 vyrobila 8,3 milionu metrů krychlových vody, rok předtím to bylo o bezmála 400 tisíc metrů krychlových vody více. Vodné a stočné v oblasti stouplo z 82,74 korun včetně DPH za kubík na 85,55 koruny.

Vývoj ztrát vody v letech 2000 až 2013 v procentech:

Graf vodaGraf vodaAutor: PVS
Zdroj PVS

V hlavním městě v posledních třech letech klesla průměrná spotřeba vody na hlavu vždy o jeden litr, což je ročně při počtu 1,2 milionu obyvatel od roku 2011 včetně 3,6 milionu litrů krychlových vody.

Autor: Tereza Čapková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!