Prazdroj nenápadně zdražil i sudové pivo

E15 exkluzivně Dva roky držela tuzemská pivovarnická jednička Plzeňský Prazdroj ceny sudového piva a zdražovala jen lahvové a plechovkové pivo. Důvodem byla snaha vrátit zákazníky do restaurací a hospod, neboť spotřeba dražšího točeného piva v Česku již několik let klesá ve prospěch levnějšího v řetězcích prodávaného piva. V listopadu ale cena půllitru plzeňského či gambrinusu přece jen stoupne.

Plzeňský Prazdroj
12.11.2014 6:24   |  

„Průměrně se ceny pro odběratele sudového a tankového piva mírně navýší. To se promítne v našem ceníku úpravou ceny půllitru piva u většiny položek o padesát haléřů,“ potvrdila informace deníku E15 mluvčí Prazdroje Kateřina Krásová.

Anketa

Ovlivní zdražení piva vaši konzumaci v restauracích?

Ano   60% Ne   40%

V anketě hlasovalo 294 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Finální cena je však podle ní vždy závislá na rozhodnutí majitele restaurace. V některých se tak cena půllitru piva z produkce Prazdroje zvýšila o rovnou korunu. Řádově se tak jedná o procenta.

Již v červenci oznámil Prazdroj zvýšení cen některých lahvových a plechovkových piv od září v průměru o 0,8 procenta. „Naší strategií podpory návštěvnosti hospod bylo udržet cenu sudového piva i během hlavní letní sezony, která je důležitým obdobím pro všechny hospody a restaurace,“ dodala Krásová.

Další budou následovat

V dalších měsících se dá očekávat zvýšení cen sudového piva i u dalších pivovarů, které často čekají právě na to, až zdraží největší hráč na trhu. Zatím jsou ale pivovary v komentování případných plánů na zvýšení sudového piva velmi opatrné.

„Pivovary Lobkowicz v letošním roce cenu sudového piva nijak neupravovaly. Naši cenovou politiku do budoucna nemůžeme bohužel nijak komentovat,“ uvedl mluvčí páté největší pivovarské skupiny v Česku Petr Božoň.

Také tuzemská čtyřka Budvar zatím ceny sudového piva od ledna nezměnil. „Máme nezávislou cenovou politiku. O případných změnách cen informujeme vždy nejprve naše obchodní partnery a nikoli média,“ podotkl mluvčí českobudějovického národního podniku Petr Samec.

První vlaštovka - Bernard

Od 18. listopadu tak například zvýší cenu sudových piv Rodinný pivovar Bernard, a to zhruba o 50 až 60 haléřů na půllitr. „Po dobu dvou let jsme i přes narůstající cenu vstupů a nákladů ceny čepovaného piva nenavyšovali. V současné době jsme však již nuceni přistoupit k úpravě cen,“ řekl mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek.

Cenu piva v obchodech ovlivňuje vysoká konkurence řetězců v Česku. V restauracích pak skutečnost, že spotřeba piva od roku 2008 a začátku ekonomické krize klesá.


Čtěte také:

Do Dne českého piva se zapojí pětkrát více hospod než loni

Prazdroj zdraží lahve a plechovky, ostatní pivovary ceny nemění

České pivo je vůči ruským opatřením imunní. Zatím

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web