Pražská CK Marine Tour je v konkurzu, dluží přes 42 milionů

Městský soud v Praze poslal cestovní kancelář Marine Tour do konkurzu. Největší a zároveň nejpodivnější bankrot v cestovním ruchu za poslední roky se tak posunul do klíčové fáze. Pražská cestovka, která loni změnila majitele pouhý den před svým bankrotem, eviduje víc než tisícovku věřitelů a dluhy přes 42 milionů korun.

ilustrační foto
22.3.2016 15:02   |  

Podle serveru Krachycestovek.cz se Marine Tour ocitla v konkurzu již na počátku února. V té době uplynulo od jejího bankrotu víc než sedm měsíců. Nový jednatel cestovky Radomír Huscher totiž nedokázal loni v září napoprvé správně podat insolvenční návrh a soud jej zamítl. Huscher tak uspěl až s druhým návrhem.

Věřitelé nyní mohou do začátku dubna přihlásit své pohledávky. Přezkumné jednání k přihlášeným pohledávkám pražský městský soud nařídil na 28. dubna, po něm se pak uskuteční schůze věřitelů. Podle insolvenčního návrhu Marine Tour eviduje 1159 věřitelů, vůči kterým má závazky v celkové výši 42.8 milionu korun. Majetek společnosti včetně pohledávek pak činí něco málo přes tři miliony.


Přečtěte si: Exšéfka zkrachovalé Marine Tour přesunula byznys na Slovensko


Krach Marine Tour z konce loňského června poškodil téměř čtyři a půl tisíce klientů, což z něj učinilo největší úpadek v cestovním ruchu za poslední roky. Podnikatelka Stanislava Aknar, která Marine Tour založila v roce 2007, navíc cestovku těsně před jejím pádem prodala 56letému Zbyňkovi Šestákovi z jihočeské obce Dražice, jednatelem se stal zmíněný 51letý Radomír Huscher z Hazlova na Chebsku.

Podle serveru Krachycestovek.cz se však při vyřizování úpadku s asistenční službou angažoval podnikatel tureckého původu Devrim Aknar, manžel Stanislavy Aknar. „D. Aknar má přitom ve své profesní historii účet za tři zkrachované cestovní kanceláře s dluhy ve výši 36 milionů korun a zhruba tisícovkou poškozených klientů,“ upozornil portál.

Jednatel Huscher bankrot oficiálně zdůvodnil problémy s tureckými partnery. Tyto potíže musely být skutečně fatální, protože podle zveřejněných účetních uzávěrek se cestovka pohybovala v černých číslech. V roce 2013 jí sice klesly tržby na 185 milionů korun z 222 milionů o rok dříve, vykázala ale téměř dvoumilionový čistý zisk a v roce 2012 vydělala skoro 2,5 milionu.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež dokonce v souvislosti s úpadkem Marine Tour hovořil o možném řízeném krachu. „Ty indicie toho, že přestali komunikovat se svými obchodními partnery nebo že pár dnů před krachem vymění majitele, … tak to jsou věci, které na mě jako na člověka, který v tom působí 25 let, působí trochu podezřele,“ řekl Papež loni v červnu agentuře ČTK.


Čtěte také:

Bývalá šéfka zkrachovalé Marine Tour s podnikáním na Slovensku neuspěla

První ze 712 klientů zkrachovalé Marine Tour se vrací do Česka

Autor: vag

Komentáře

Čtěte také

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého rozhodnutí opustit Evropskou unii. V rozhovoru na rozhlasové stanici BBC… více

Komerční prezentace
Mobilní web