Prověřte franšízy McDonald's, žádají jeho italští konkurenti

Tři italské spotřebitelské organizace vyzvaly Evropskou komisi, aby prozkoumala franšízový systém amerického řetězce restaurací rychlého občerstvení McDonald's v Evropě. Firma podle nich zneužívá dominantního postavení na úkor jak franšízantů, tak spotřebitelů. EK již zkoumá daňové dohody firmy McDonald's s Lucemburskem.

McDonald's
12.1.2016 16:22   |  

Franšízing je pro McDonald's jako podnikatelský model velmi důležitý. Loni příjmy restaurací provozovaných formou franšízy po celém světě činily 9,27 miliardy USD, což byla téměř třetina celkového obratu. V Evropě firma provozuje formou franšízy zhruba 75 procent restaurací.

„Systém vytvořený firmou McDonald's vyvolává vážné obavy z porušení antimonopolních zákonů,“ uvedla v šestačtyřicetistránkové stížnosti skupina organizací Codacons, Movimento Difesa del Cittadino a Cittadinanzattiva.

Stížnost upozorňuje hlavně na dvacetileté kontrakty, které jsou dvakrát tak dlouhé než u jiných franšíz, dále na požadavek, aby si držitelé licence pronajímali od McDonald's budovy za sazby vyšší, než jsou tržní, a na podmínku, která jim brání k přechodu ke konkurenci. McDonald's tak podle nich vykonává nepřiměřenou kontrolu nad svými franšízanty, která překračuje to, co je nutné k ochraně jeho systému, know-how a pověsti.

Stížnost: Systém vytvořený firmou McDonald's vyvolává vážné obavy z porušení antimonopolních zákonů

McDonald's podle stížnosti svými omezeními brání v konkurenci, takže například spotřebitelé musejí v restauracích provozovaných formou franšízy platit víc. Skupina se odvolává na průzkum, který ukázal, že 97 procent položek nabídky firmy stojí v Bologni ve franšízových restauracích více, než v restauracích provozovaných firmou. V Římě je to 68 procent a v Paříži 71 procent.

McDonald's kritiku odmítá. „Tento přístup s principem sdílení rizik a výnosů je úspěšný mnoho let a pomohl vytvořit nejlepší podnikatelské příležitosti pro naše frašízanty a celkově nejlepší prostředí pro naše zákazníky,“ uvedla mluvčí firmy Joanna de Koningová.

EK stížnost obdržela a bude se jí zabývat

Mluvčí EK Lucia Caudetová potvrdila, že komise stížnost obdržela a nyní ji bude zkoumat. Zatím není jisté, zda EK zahájí druhé vyšetřování řetězce McDonald's. Po stížnosti obvykle následuje dotazník zaslaný firmám, po kterém regulátor určí, zda je důvod podniknout další kroky.

Italské spotřebitelské organizace podporuje mezinárodní odborový svaz zaměstnanců v sektoru služeb SEIU a evropské odborové organizace. Právě jejich stížnost na podezření z daňových úniků ve společnosti McDonald's přiměla EK, aby v prosinci zahájila vyšetřování daňových dohod s Lucemburskem.


Čtěte také:
Český McDonald's obsluhuje pomalu. Zákazníci mohou chtít bolestné

Přestává McDonald's chutnat? Řetězci klesl zisk o 13 procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web