Putin není jen jméno, ale i komerční značka, která v Rusku frčí | E15.cz

Putin není jen jméno, ale i komerční značka, která v Rusku frčí

Putin není jen jméno, ale i komerční značka, která v Rusku frčí
kalendář s Putinem
• 
ZDROJ: mia.mk
29. prosince 2015 • 15:10
Marek Schwarzmann
Rusko má historickou tradici v adoraci svých politických lídrů. Cosi dříve zvaného jako kult osobnosti v podání Stalina v poslední době úspěšně oživuje prezident Vladimír Vladimirovič Putin. Jeho dlouho budovaný sportovní, rozhodný a "mužný" obraz ideálního politického lídra se však také dobře zpeněžuje: doslova na dračku jdou na ruském trhu kalendáře s Putinem, trička s Putinem nebo i parfém inspirovaný Rusem číslo jedna.

Fanoušci ruského prezidenta Vladimira Putina si teď mohou dopřát celý rok se svým idolem. Tedy pokud si zakoupí kalendář „Celý rok s prezidentem Ruska“

„Kalendář jde na odbyt jako teplé housky. Koupili jsme v jednom moskevském kiosku poslední kousek,“ uvedla americká televize CNN. „Kalendář s Vladimirem Putinem okouzlil Západ,“ poznamenal ruský server Ridus k záplavě komentářů zejména v britských médiích.

Voňte jako Putin

Exkluzivně pouze na pulty legendárního moskevského obchoďáku GUM ještě před pravoslavnými Vánoci dorazil další produkt, který se veze na Putinově popularitě – parfém s názvem „Leaders Number One“, který byl prý inspirován Putinem samotným. Nejde přitom o nějakou levnou voňavku, 100mililitrová lahvička vyjde na šest tisíc rublů (asi dva tisíce korun).

Parfém s PutinemParfém s PutinemAutor: Komsomolskaja Pravda

Limitovaná edice pouze dvou tisíc černých lahviček s profilem prezidentovy hlavy prý oslovila nejen Rusy, objednávky podle výrobce parfému Vladislava Rekunova přicházejí i z Německa nebo Číny. V příštím roce by prý mohla vzniknout i verze parfému pro ženy. Kterou Putinovo ženou bude inspirována, Renukov neuvedl.

Podle listu Komsomolskaya Pravda nese parfém stopy po citronu, bergamotu a černém rybízu. Zpočátku je velmi citrusový, později se jeho aroma otevírá do nádechu borovic a jedlových šišek s podtextem pižma a fazole mungo.

Kreml prý naděloval knížku s citáty

Tisícovka ruských politiků obdržela netradiční vánoční dárek: knihu citátů samotného Vladimira Vladimiroviče. Pod názvem „Slova, která mění svět: Klíčové citáty Vladimira Putina“ jde o čtyřsetstránkový souhrn Putinových výroků od roku 2003 do současnosti mající prý takřka prorockou hodnotu. Citáty v sobě nesou prý také „základní hodnoty ruské federace a její postoje v domácí i zahraniční politice“.

Několik politiků o nestandardním kroku Kremlu informovalo média s tím, že přečtení knihy prý dostali za „domácí úkol“ přes Vánoční svátky. Mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov vše dementoval s tím, že Putinova administrativa rozhodně tuto akci neiniciovala.

Trička, hrníčky, magnetky

O Putina prostě mezi Rusy je zájem, a pokud již máte třeba i nějaké to tričko s Putinem, můžete si v moskevských obchodech koupit třeba hrníček, magnetku na lednici nebo ochranný obal na iPhone. A na koho se nedostalo s výše zmíněným kalendářem, může si pořídit snad nějaký jiný kalendář s Putinem.

Například parodické dílo nazvané Vladimir 2016 od Nikolaje Budajeva si dělá legraci z budoucích činů hlavy státu v příštím roce, od hackerského průniku do databází Pentagonu za přispění zběhlého agenta Edwarda Snowdena přes vedení lidstva ke světlejší budoucnosti až po odpočinek v Itálii „po referendu o připojení k Rusku“.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!