Rakouská pošta se chystá expandovat na východě | E15.cz

Rakouská pošta se chystá expandovat na východě

Rakouská pošta se chystá expandovat na východě
rakouská pošta
• 
ZDROJ: E15

Petr Horký

U českých dveří bude možná brzy zvonit také rakouská pošta. Po liberalizaci poštovního trhu ve zbytku Evropy v roce 2013 chce akciová společnost Rakouská pošta ve střední a východní části unie vstoupit také do klasického dopisního segmentu. „V těchto zemích je vstup na trh výrazně snazší než v Rakousku,“ uvedl šéf rakouské pošty Georg Pölzl v deníku Kurier.

Ve střední a východní Evropě už Rakouská pošta působí prostřednictvím řady menších firem, které koupila. Zajišťuje například odesílání dopisů bez adresáta a reklamní pošty či doručování balíčků. Mezi dceřiné firmy Österreichische Post ve střední a východní Evropě patří například maďarské pobočky firem Feibra a trans-o-flex. Na Slovensku Rakušanům patří logistická společnost InTime, kurýrní firmy Kolos a Slovak Parcel Service. Rakouská pošta vlastní také řadu menších firem v několika zemích bývalé Jugoslávie.

Petr Zatloukal: Chceme balíky i na Slovensku

Podíl východu na celkovém zahraničním obratu rakouské pošty, který činí půl miliardy eur, je zatím zanedbatelný, většinu zahraničního zisku generuje Německo. Pošta chce ale zapojení východu zvýšit.

Monopoly odsouzené k pádu

Ve většině západních členských států EU už je poštovní trh otevřený, zatímco střední a východní Evropa si stále drží poštovní monopoly. Ty ale podle evropské směrnice musejí přestat nejpozději do konce příštího roku. Poštovní monopol stále funguje v deseti zemích EU: na Kypru, v Česku, Lucembursku, Řecku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku a na Slovensku. Většina Evropy liberalizovala poštovní trhy na konci loňského roku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!