Rozhodnuto: Krabičky cigaret „vyzdobí“ 42 odstrašujících obrázků

Na krabičkách cigaret bude od května nově celkem 42 odstrašujících obrázků, ukazujících zdravotnické problémy, které jsou spojené s kouřením cigaret. Budou rozdělené do tří částí, střídat se budou po roce. Potvrdili to zástupci ministerstva zemědělství s tím, že cílem je snížit počet kuřáků v ČR o dvě procenta.

 odstrašující obrázky na krabičky cigaret
5.2.2016 13:59   |  

Nové nařízení bude platit pro celou Evropskou unii od 20. května, ministerstvo předpokládá, že jej zákonodárci stihnou schválit. Resort chce do května připravit a schválit finální znění vyhlášky, která stanoví podrobnosti, jako je velikost písma odrazujících nápisů na krabičkách. Všechny obrázky jsou na webu s evropskou legislativou.

Obrázky budou na krabičkách cigaret z obou hlavních stran a budou muset zabírat 65 procent obalu. Obrazová varování ukazují například mrtvolu v pytli s nápisem, že kouření způsobuje infarkt, či plíce s rakovinou. Drastické obrázky také ukazují dítě, které má dudlík s cigaretou a s informací, že u dětí kuřáků je vyšší pravděpodobnost, že začnou kouřit. Kuřáci se z obrázku s rodiči nad dětskou rakví také dozví, že kouření může zabít jejich nenarozené děti.

I na elektronických cigaretách

Varování bude muset být i na elektronických cigaretách. Určitou výjimku by podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měly mít doutníky. Novela navíc zakáže prodej cigaret s jinou než charakteristickou tabákovou příchutí. Zakázán bude i prodej orálního tabáku, tedy tabákového prášku, který se samovolně rozpouští v ústech. Výjimku na jeho prodej bude mít v rámci EU jen Švédsko.

Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně podoby krabiček zvýšit. Vládní novela ale počítá s tím, že změna bude znamenat pro výrobce jednorázové náklady ve výši 200 až 300 milionů korun. Novelu zákona o potravinách, která změny do české legislativy přináší, aktuálně projednává sněmovní zemědělský výbor.


Čtěte také:

Australany straší z krabiček cigaret obrázky nádorů

V Číně stojí krabička cigaret desetikorunu. Lékaři varují před epidemií kouření

Britská dolní sněmovna odhlasovala jednotné krabičky cigaret

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web