Ruští turisté zanevřeli na Česko. Stále častěji cestují do Polska

Ruských turistů v Česku ubývá rychleji než v okolních zemích. V prvním pololetí do ČR vycestovalo meziročně o sedm procent méně Rusů, celkem 282 tisíc. Do Polska jich přitom přijelo naopak o pětinu víc. V Německu ruských návštěvníků ubylo meziročně o tři procenta, ve Francii o jedno procento. Vyplývá to z údajů ruského státního statistického úřadu Rosstat.

 Turisté sledující Vltavu
21.9.2014 19:59   |  

V letošním prvním pololetí se počet ruských turistů, kteří strávili dovolenou v Evropě, snížil o 2,5 procenta, tedy o 224 tisíc. Úbytek ruských turistů o více než deset procent zaznamenali například v Irsku, Lucembursku, Slovensku, Slovinsku, Chorvatsku nebo Estonsku. Naopak velký nárůst zaznamenalo Maďarsko, Polsko a Rumunsko.

„Na jedné straně se ruští občané nehrnou do evropských států kvůli současné mezinárodní situaci. Na straně druhé je odrazuje krach několika velkých ruských cestovních kanceláří. Kvůli sankcím, kterým v současné době čelí Rusko, došlo k oslabení rublu, zájezdy do Evropy se prodražily a mnozí Rusové si je momentálně nemohou dovolit,“ uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

Pokud se podle něj nezhorší politická a ekonomická situace v Ruské federaci, lze očekávat, že do konce letošního roku vyjede do zahraničí zhruba stejný počet ruských turistů. Do států EU tak letos vycestuje o 2,5 až tři procenta méně Rusů, tedy o 500 až 600 tisíc méně.

Podle údajů Českého statistického úřadu přijelo ve druhém letošním čtvrtletí do Česka o 14,1 procenta meziročně méně ruských turistů. Celkem ale zahraničních návštěvníků v Česku meziročně přibylo o tři procenta. Ruské turisty v Česku nahrazují Němci a Číňané.

^ Výjezdy Rusů do ČR a okolních zemí v prvním pololetí 2013 a 2014 ^^^

Stát Počet výjezdů v 1. pololetí 2014 Počet výjezdů v 1. pololetí 2013
Polsko 813 677 671 183
Německo 737 391 760 442
Česko 282 368 304 684
Rakousko 194 599 202 404

Čtěte také:

Pražské letiště doplácí na ukrajinský konflikt. V létě ztratilo desetitisíce cestujících

Korejci a Číňané objevili Prahu. Nahrazují ruské turisty

Do Česka přijelo méně turistů z Ruska, celkově je ale návštěvníků víc

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web