Samosprávy: Ministerstvo zvýší poplatky za vodu a odpad až o šest tisíc

Chystané zvýšení poplatků za vodu a odvoz odpadu bude podle Sdružení místních samospráv stát domácnosti až šest tisíc korun ročně navíc. Je to na hranici sociální únosnosti, řekl předseda sdružení a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Podle něj návrhy směřují nad rámec evropských směrnic a zvýšení poplatku za skládkování odpadu pak nahrává velkým spalovnám.

Odpad, ilustrační foto
29.2.2016 13:50   |  

„Skládkovací poplatek se má podle návrhu ministerstva životního prostředí (MŽP) zvýšit do roku 2024 trojnásobně, i když unijní předpisy počítají se zvyšování do roku 2030,“ uvedl Polčák. Poplatky za čerpání podzemních vod a vypouštění nečištěných vod se pak během sedmi let mají zvýšit o pětinu.

Podle Polčáka v materiálech ministerstva chybí analýzy, zda takovéto zvýšení bude pro obyvatelstvo únosné. Ministerstvo ale tvrdí, že dopady zvýšení poplatků za odpad sociálně únosné jsou a pohybují se ročně do 50 korun na občana.

Sdružení kvůli tomu vyzvalo ministerstvo, aby své záměry přehodnotilo. Opak by podle něj znamenal růst chudoby zejména ve venkovských oblastech. Výhrady má i Svaz měst a obcí. Jeho místopředseda Pavel Drahovzal již dříve řekl, že budou masově vznikat černé skládky.


Čtěte také:* Poplatky za odpad už nebudou platit děti a senioři v ústavech**

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Už od ledna cena ropy vytrvale roste. Včera po půlroce opět prolomila hranici padesáti dolarů za barel. Pro řadu těžařů je to hranice, při které mohou měnit své plány. Až dosud… více

Komerční prezentace
Mobilní web