Sázky přes internet drtí klasické loterie | E15.cz

Sázky přes internet drtí klasické loterie

Sázky přes internet drtí klasické loterie
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomeš

Dušan Kütner

Hrubé výhry z kurzového sportovního sázení přes internet u tuzemské dvojky na trhu, společnosti Fortuna, loni v Česku dosáhly 26,8 milionu eur (asi 734 milionů korun). Poprvé tak – o sedm milionů eur – převážily nad výhrami ze sázek uzavřených v kamenných pobočkách. Očekávání sázkových firem stará jen pár let se tak naplňují a sázkařský byznys začíná táhnout zejména on-line sázení.

„V Česku už bychom měli být braní více za onlinovou firmu než retailovou,“ podotkl finanční ředitel Fortuny Entertainment Group Michal Vepřek s tím, že na slovenském trhu tomu bude letos podobně.

Růst sázení po internetu přes počítače a další mobilní zařízení loni těžil z pokračujícího zájmu o live sázení. To znamená možnost vsadit si i během utkání či závodů sledovaných například přes stream.

V případě skupiny Fortuna působící zejména v Česku, na Slovensku a v Polsku tak loni on-line sázení výrazně pomohlo k meziročnímu více než pětinovému nárůstu celkových přijatých sázek na 567,2 milionu eur (asi 15,5 miliardy korun).

Čistý zisk skupiny loni stoupl o více než čtvrtinu na 15,6 milionu eur (asi 427 milionů korun). O výši dividendy zatím představenstvo Fortuny nerozhodlo. Měla by se ale pohybovat v rozmezí 21 až 30 eurocentů na akcii.

Tipsport hlásí historický růst obratu

Obdobný boom sázení přes internet hlásí i jednička na trhu, společnost Tipsport. Obrat firmy z kurzových sázek v Česku loni dosáhl 14,3 miliardy korun. Meziročně to znamená nárůst o dvě pětiny, což je zároveň nejvíce v historii firmy založené v roce 1991.

„Za výrazným nárůstem stojí především dynamicky se vyvíjející trh internetového sázení a především jeho nejatraktivnější produkt, takzvané live sázky,“ potvrdil šéf Tipsportu Petr Knybel. Internetové sázky u Tipsportu tak loni dosáhly 80 procent oproti pětině v kamenných pobočkách.

To je stejný poměr jako u sázkové kanceláře Chance. Zejména díky internetovému sázení tak tržby této firmy stouply loni meziročně o pětinu na tři miliardy korun.

Fortuna snížila ztrátu z loterií
Vstup Fortuny na trh číselných loterií v létě 2011 v době krachu staré Sazky se jí příliš nepovedl. Předloni tak dosáhla v této oblasti ztráty 4,4 milionu eur. Loni proto zrušila jednu z her Superloto. I přes loňský pokles tržeb za číselné loterie o téměř pětinu na 16,1 milionu eur (zhruba 441 milionů korun) se jí tak podařilo snížit i ztrátu na 1,2 milionu eur (asi 33 milionů korun). „To považuji za úspěch. Věříme, že letos již loterii překlopíme do černých čísel,“ podotkl generální ředitel Fortuny Radim Haluza.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!