Snížení DPH u sudového piva je populismus, tvrdí výrobci lihovin

Unie výrobců a dovozců lihovin ČR považuje plán ministra financí Andreje Babiše (ANO) na snížení DPH u sudového piva na deset procent za populistický. Zvýhodnil by jeden typu alkoholu, řekl dnes výkonný ředitel unie Jaroslav Burkart. Český svaz pivovarů a sladoven by naopak změnu přivítal. Zlevnění piva pro spotřebitele by snížení daně ale nejspíš nepřineslo. Záleželo by ale na jednotlivých hostinských.

Pivo - ilustrační foto
29.1.2016 11:39   |  

„Pro nás je to celkem šokující. Podle nás nemůže ministr financí jednu kategorii lihovin zvýhodnit před ostatními. Vnímáme ten jeho návrh za trochu populistický,“ řekl Burkart.

Myslí si, že vláda tento návrh nejspíš neschválí. Podle něj by šlo o znevýhodnění likérníků a vinařů. Navíc se podle něj má stát spíš snažit spotřebu alkoholu snižovat.


Přečtěte si: Sudové pivo by mohlo být levnější. Babiš chce snížit DPH na deset procent


„Ve chvíli, kdy Světová zdravotnická organizace prohlásila, že se má do roku 2020 snížit spotřeba o pět procent, tak my v Česku paradoxně snížíme daň u jedné z kategorií lihovin,“ řekl ředitel. Podle něj se v ČR právě nejvíc lihu spotřebuje právě pitím piva. Výpočet dopadů změny na trh unie zatím nemá.

Anketa

Souhlasili byste se snížením DPH u sudového piva?

Ano Ne

V anketě hlasovalo 302 čtenářů.

další ankety

Podle prezidenta Svazu vinařů ČR Tibora Nyitraye by se českých a moravských vinařů změna nedotkla.

„My snížení DPH chápeme především jako jednu z možností na vytvoření finančního prostoru na zvládnutí legislativních změn pro hospodské,“ řekl předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.

Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně by točené pivo částečně mohlo zlevnit. Rozhodně ale ne o celou výši rozdílu, kterou by snížení daně přineslo. „Každé zlevnění piva hospodám pomůže a pivovary se snaží, aby lidé chodili do restaurací, místo aby seděli doma a pili lahvové,“ dodal prezident svazu.

Podle Asociace hotelů a restaurací ČR by měl Babiš spíš navrhnout do snížené sazby nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích. Ministrův krok pokládá ho za nesystémový. Cena piva podle jejího prezidenta Václava Stárka pro spotřebitele neklesne. „Cena je už tak nízká, že už asi níž jít nemůže,“ myslí si. Podle něj jsou ceny surovin v ČR podobné jako v zahraničí, ale v okolních státech stojí pivo trojnásobek.

Vyrobil jsem si reklamu na EET a pokračuju v boji, tak snad už opozici přesvědčím.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 29. leden 2016

Případným snížením daně z přidané hodnoty u sudového piva z nynějších 21 na deset procent by stát přišel asi o 160 milionů korun ročně. V rozporu s právem Evropské unie by zařazení sudového piva do této snížené sazby DPH nebylo, řekli dnes Babiš a jeho náměstkyně Alena Schillerová. Předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a předseda ODS Petr Fiala označili Babišův návrh ohledně piva za populistický.

Babišův návrh souvisí s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb. Doprovodná předloha předpokládá snížení DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo vyrovnat tuto výhodu restauracím, které jídlo nenabízejí. Sleva by činila zhruba 2,3 až 3,6 koruny na půllitr a na provozovatelích by bylo, zda by ji přenesli na zákazníka.


Čtěte také:

Zdražení alkoholu i tabáku: stát chce omezit české neřesti

Budvar loni prodal nejvíc piva v historii, musí nezbytně investovat

Bernard zvýšil produkci o 14 procent, za rok uvařil 300 tisíc hektolitrů piva


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web