Soud odmítl insolvenci Auto Hase | E15.cz

Soud odmítl insolvenci Auto Hase

Soud odmítl insolvenci Auto Hase
Auto Hase
• 
ZDROJ: Autojob.cz

Dušan Kütner

Jeden z dříve předních dovozců a servisů automobilů značky Volvo, pražská společnost Auto Hase, již není v insolvenci. Návrh na zahájení insolvenčního řízení a prohlášení úpadku, který na sebe podala sama firma kvůli platební neschopnosti po půlce března, totiž soud z formálních důvodů nakonec odmítl.

„Insolvenční navrhovatel neuvádí konkrétní skutečnosti, jež mají osvědčit jeho úpadek ve formě platební neschopnosti nebo předlužení,“ uvedl soud v odůvodnění, proč návrh odmítl. Ke svým tvrzením totiž firma podle soudu odkázala na předložené seznamy majetku, závazků a další listiny, které však k insolvenčnímu návrhu nepřiložila. V samotném návrhu pak podle soudu uvedla několik svých věřitelů, aniž by se vyjádřila ke splatnosti jejich pohledávek a k jejich současné výši. To ale neznamená, že by firma nemohla podat návrh na zahájení insolvenčního řízení na sebe samu znovu, musí tak ale učinit v řádné a úplné formě.

Prodejce aut Volvo, pražský Auto Hase, krachuje

Auto Hase působí na českém trhu od roku 1992. Za tu dobu prodala odhadem dva tisíce nových vozů Volvo a přes tisíc ojetých aut této značky. Důvodem konce této společnosti jsou podle jejího vyjádření v návrhu potíže se splácením bankovních úvěrů za desítky milionů korun, které si společnost v uplynulých letech vzala na provoz a výstavbu autosalónu v obci Ořech nedaleko Prahy. Na splácení mělo vliv i prodražování úvěrů kvůli opatrnosti bank v době krize. Firma chtěla v lednu situaci vyřešit odprodejem svých nemovitostí. Prodej byl ale zmařen předběžným opatřením, které si vyžádali údajní věřitelé. Jejich pohledávky přitom Auto Hase neuznává.

Auto HaseAuto HaseAutor: Auto Hase

Firma tak sice má podle svých slov vlastní aktiva včetně svých pohledávek ve výši 98 milionů a nemovitostí za odhadem 130 milionů korun, nemá ale žádnou finanční hotovost na hrazení svých závazků. „V důsledku výše uvedených skutečností nezbývá společnosti Auto Hase než řešit svoji situaci tímto návrhem, a to z důvodu své platební neschopnosti,“ uvedla firma v návrhu na zahájení insolvenčního řízení. Firmu vlastní její jednatelé Jiří Váňa a Milan Dolák prostřednictvím společnosti Edvan. V roce 2008 Auto Hase koupili od tehdejších majitelů v čele s Ladislavem Zajícem za 150 milionů korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!