Soumrak Coca-Coly v Africe? Tamní miliardář ji chce nahradit vlastní značkou

Nejmladší africký miliardář Mohammed Dewji má ambiciózní plán. Z kontinentu chce vytlačit světoznámé značky nápojů, vedle Coca-Coly také Pepsi, Red Bull nebo Fantu, a nahradit je vlastními produkty. S nimi přišel ve své domovské Tanzanii na trh před dvěma lety.

ilustrační foto
30.3.2016 15:30   |  

„Proti Coca-Cole máme vlastní značku nazvanou Mo Cola. Soupeříme s Red Bullem naším Mo Energy Drinkem, a stejně tak máme naše vlastní značky nahrazující Fantu,“ prozradil Dewji americké televizi CNN. Se svými značkami chce expandovat na celý kontinent a postupně vytěsnit světově známé výrobce.

Coca-Cola působí v Africe již 88 let a na trhu je zatím neohrožena, podobně jsou na tom i další světový výrobci. Soupeření s takovými rivaly je obtížné především kvůli zavedenosti jejich značek.

Za úspěchem Dewjiho nápojů má stát vysoký podíl cukru. „Myslím, že je [Mo Cola] sladší. Podle mě v Africe lidé preferují nápoje, které jsou sladší,“ tvrdí. Další výhodou má být cena, která se pohybuje o 25 procent níže než u zahraniční konkurence.

Dewji není první s podobnou vizí

Zatím jeho nápoje v Tanzanii představují jen 3,5 procenta tamního trhu, čtyřicetiletý Afričan však mluví o brzkém dosažení 15 procent.Takový podíl má i jeho domovský konkurent Azam Cola, kterou s podobnými ambicemi o dva roky déle vyrábí skupina Bakhresa vlastněná dalším africkým miliardářem Salimem Bakhresou.

Tvrzení Dewjiho nelze brát na lehkou váhu. Během deseti let dokázal z třicetimilionové firmy, kterou zdědil po svém otci, vybudovat konglomerát s ročními příjmy ve výši 1,5 miliardy dolarů (zhruba 36 miliard korun). Momentálně jeho skupina MeTL podniká v celkem 31 odvětvích od zemědělství po finance v 11 zemích. Do roku 2018 plánuje Dewji, který je 31. nejbohatším Afričanem, obrat společnosti více než ztrojnásobit.


Čtěte dále:

Británie chce zdanit sladké nápoje. Coca-Cola nevěří, že je to správná věc

Snížení nákladů pomohlo Coca-Cole k razantnímu zvýšení zisku

Autor: Pavel Michl redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web