Stát nám zakázal vývoz do Mali, stěžují si zbrojaři

Malijská vláda chtěla před rokem předejít současnému konfliktu s islamisty mimo jiné i nákupem českých zbraní, tuzemské ministerstvo zahraničí však vývoz nepovolilo.

Boje v Mali
14.2.2013 20:15   |  

Loni ministersvo zahraničí zakázalo českým zbrojařům vývoz do africké Mali, nyní tam Česko posílá vojáky. „Ve světle aktuální situace, kdy český stát zadarmo posílá do Mali zbraně a k tomu kontingent vojáků, se ukazuje nekoncepčnost a slabost naší zahraniční politiky,“ uvedl šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

Vedle toho, že špatně vyzbrojená malijská armáda nedokázala zastavit rychlý postup extrémistů k hlavnímu městu Mali, což si vyžádalo intervenci Francie a dalších spojenců, se český stát podle Hynka připravil o daňové příjmy a nepodpořil zaměstnanost v době stagnace hospodářství.

Čeští vojáci budou v Mali první půlrok hlídat základnu v hlavním městě Bamaku. Do operace se zapojí 1. dubna. Jejich přítomnost na základně si vyžádala Francie, která vojenskému zásahu v africkém státě velí. Po skončení první půlroční mise se Češi v druhých šesti měsících zapojí do výcviku maliských ozbrojených sil. S jejich 15měsíčním mandátem už souhlasila vláda, nyní se čeká na parlament.


Čtěte více o konfliktu v Mali:

Evropa jde pomáhat do Mali. Co ji tam čeká?

Francouzská intervence v Mali potrvá několik týdnů


Autor: tto

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web