Stát plánuje zákaz e-cigaret v restauracích

Stát se chystá zakročit proti elektronickým cigaretám. Z hlediska restrikcí je hodlá postavit na stejnou úroveň jako tradiční cigarety a zakázat je například v restauracích. Stojí to v návrhu protikuřáckého zákona, který ministerstvo zdravotnictví odeslalo do mezirezortního připomínkového řízení. Výrobci takový krok považují za nešťastný.

E-cigareta
9.2.2015 7:12   |  

„Návrh přichází mimo jiné s právním vyjasněním problematiky užívání elektronických cigaret na místech, kde je kouření zakázáno, tedy že zákaz bude platit také pro cigarety elektronické,“ řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.
E-cigarety bývají považovány za „zdravější“ variantu běžných cigaret, neboť nespalují tabák a při jejich používání nevzniká zdraví škodlivý dehet či oxid uhličitý. Vdechovaný aerosol má také nižší obsah nikotinu.

Podle úřadu ale může užívání e-cigaret působit negativně na mládež a děti, neboť je jim špatným příkladem do budoucna. Ministerstvo tak chce návrhem dále snížit výskyt kuřáctví a obecně užívání tabáku v České republice. „Inhalaci nikotinových výparů za zdraví prospěšné chování považovat nelze,“ dodala Čechová.

Anketa

Má stát postupovat proti e-cigaretám stejně jako proti běžným cigaretám?

Ano   49% Ne   51%

V anketě hlasovalo 265 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Výrobci registrují v posledním roce stále větší tlak na regulaci e-cigaret. Od loňska se na ně například vztahuje nová směrnice Evropské unie. E-cigarety se také v poslední době setkávají se zákazem ze stran leteckých společností, které je nedovolují na palubách letadel.

„Jsou tu jistě důvody, proč e-cigarety házet do stejného pytle s klasickými cigaretami, ale zakazovat e-kouření v restauracích je podle mě dost nešťastné,“ řekla deníku E15 jednatelka tuzemského výrobce, společnosti VMR CZ, Daniela Benešová. O zákazu či povolení e-cigaret v restauracích by měli podle ní rozhodovat spíše samotní majitelé podniků.

Někteří kuřáci tabákových cigaret totiž podle Benešové přecházejí na elektronické právě proto, že je mohou používat na místech, kde se nyní kouřit nesmí. Pokles zájmu o vaporizéry, jak by se měly e-cigarety správně nazývat, ale Benešová s novým ministerským tažením neočekává. „Po prvotním ,šoku‘ se situace opět uklidní a zájem o e-cigarety neklesne. Mají řadu výhod,“ míní.


Čtěte také:

Phillip Morris otevřel v Itálii první továrnu na „méně škodlivé“ cigarety

V e-cigaretách se protočila miliarda. Do 10 let prý doženou „klasiku“

Rozmáhá se užívání pervitinu, ještě větší problém má ale Česko s alkoholem

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web