Stát zavede on-line evidence tržeb postupně, začne za rok

Nejprve pro majitele restaurací a hotelů, poté pro podnikatele v maloobchodu a velkoobchodu má od ledna 2016, respektive od července začít platit zákon o elektronické evidenci tržeb. O rok později se na základě analýzy rozhodne, zda se bude vztahovat i na drobné živnostníky. Tak vypadá plán ministerstva financí, jež systém legislativně a technicky připravuje.

Stát zavede evidenci tržeb postupně
6.1.2015 7:13   |  

„Je důležité, aby zákon od začátku příštího roku nabyl účinnosti. Je to nejdůležitější opatření, které chce vláda letos prosadit, abychom omezili úniky zejména v oblasti DPH a daně z příjmu,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Úřad Andreje Babiše (ANO) zvažuje, že restaurační služby podléhající 21procentní DPH vrátí do 15procentní sazby. A pokud by on-line evidence platila i pro nejdrobnější podnikatele, rezort by pro ně kvůli potřebě pořídit si systém zavedl paušální slevu na dani.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová odhadla, že státní pokladna by mohla inkasovat až o deset miliard korun ročně navíc. „Za rok 2016 to ale bude zhruba polovina,“ upřesnila. Dodala, že řada firem se nově stane plátcem DPH. „Je prakticky nemožné mít kamennou prodejnu a nebýt plátcem této daně, což se dnes děje,“ poznamenala. Babiš si dokáže představit, že podnikatelé s provozovnou do 150 metrů čtverečných by místo dnešního 60procentního výdajového paušálu využívali 80procentní.

V praxi by pokladna obchodníka napojená na internet okamžitě předala informaci o každé přijaté platbě finančnímu úřadu. Ten by obratem vrátil potvrzení o transakci s unikátním kódem účtenky, kterou by podnikatel vytiskl a předal zákazníkovi. Informace o technickém řešení chce ministerstvo zveřejnit na přelomu února a března.

Nesystémová sazba

Jednou z letošních novinek v daňové oblasti je také nová desetiprocentní sazba DPH. „I když je zavedena jen pro velmi úzký okruh výrobků, jedná se o skutečně velkou změnu. Další změny daňových zákonů jsou pak spíše kosmetické,“ říká Ivan Fučík, jednatel společnosti Fučík&Partneři.

Třetí sazba DPH však podle Fučíka není systémová. „Sazba by měla být jen jedna. A to ve všech státech Evropské unie. Podnikatelům přidělává spoustu starostí. My daňaři díku tomu sice máme práci, ale celkem zbytečnou,“ dodává Fučík. Podnikatelé totiž často o pokles daně zvýší marže a cenu zboží nechají být, ke skutečnému zlevnění zboží v nové sazbě proto leckdy ani nedojde.

Zhruba třetina firem je pro
S elektronickou evidencí tržeb obecně souhlasí 37 procent firem, proti je 42 procent, jak ukázal průzkum Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků. Systém se nejvíce zamlouvá provozovatelům čerpacích stanic (78 procent), nejméně majitelům restaurací rychlého občerstvení, stánkařům a trhovcům (19 procent). Pokladnu nyní vůbec nemá 27 procent drobných živnostníků, ruční vypisování účtenek používají menší provozovny do padesáti metrů čtverečních. Asociace hotelů a restaurací by přivítala navrácení patnáctiprocentní sazby DPH na restaurační služby. Tato možnost je však ve stadiu úvah. Rezolutně proti se staví Unie malých a středních podniků, zavedení evidence podle ní přijde firmy na dvě a půl miliardy korun. Náklady mohou být ještě vyšší, pokud by systém vyžadoval přehled o skladových zásobách.

Čtěte také:

Elektronická evidence tržeb: pro malé podnikatele od roku 2017

Elektronická evidence tržeb začne u restaurací, pak budou na řadě obchody

Hon na paušálisty nekončí. Některé daňové novinky potěší více, jiné méně

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web