Tabákové firmy čekají růst černého trhu

Nelegální trh s tabákem loni podle prvních odhadů tabákových firem vzrostl a bude dál růst. Důvodem je stále stoupající spotřební daň z cigaret, a tedy jejich celková cena. Roli hraje i příprava na splnění směrnice Evropské komise, která zvyšuje plochy s varovnými nápisy na 65 procent obalu.

 cigarety
9.2.2016 6:09   |  

Podle prvního dostupného průzkumu od tuzemské trojky Japan Tobacco International stoupl loni černý trh s cigaretami o procentní bod na 4,6 procenta. Růst černého trhu očekává i tuzemská jednička Philip Morris.

„Zavedením směrnice budou všechna balení na trhu standardizovaná a velmi si navzájem podobná a tím i mnohem jednodušeji padělatelná,“ říká v rozhovoru pro deník E15 generální ředitel tuzemské pobočky Japan Tobacco Andrew Reay. „Nárůst o procentní bod na 4,6 procenta byl ale ovlivněn i nárůstem cigaretových cen,“ dodává.

Podle prvního dostupného průzkumu stoupl loni černý trh s cigaretami na 4,6 procenta.

Zatímco Japan Tobacco vychází z průzkumu založeného na sběru použitých cigaretových krabiček, tuzemská jednička Philip Morris vychází stejně jako ministerstvo financí z průzkumu KPMG, který bude k dispozici na konci jara.

„Nelze vyloučit, že nelegální trh s cigaretami letos vykáže rostoucí trend,“ uvedl člen představenstva Philip Morris ČR Tomáš Korkoš. „V případě tabákové směrnice může být důvodem především výrazné zvětšení plochy pro zdravotní varování na úkor značek a dále zákaz výrobků s charakteristickou příchutí. Svou roli může sehrát i zvýšení spotřební daně na tabák od ledna letošního roku,“ podotýká.

Podle zatím poslední studie KPMG za rok 2014 se úroveň černého trhu v Česku výrazně nezměnila a činila zhruba 3,1 procenta spotřeby. Ani Celní správa nezaznamenala podle ministerstva financí za poslední tři roky výrazné výkyvy v objemu černého trhu.

Ministerstvo ani letos neočekává, že by po zvýšení spotřební daně a zavedení směrnice nelegální trh stoupl. Motivací přechodu spotřebitelů na černý trh bývá podle ministerstva většinou nižší cena pašovaných či falšovaných tabákových výrobků.
„Vzhledem k tomu, že směrnice EU o obalech ani takzvaný protikuřácký zákon nemíří primárně na zvyšování ceny tabákových výrobků, není pravděpodobné, že by černý trh s tabákovými výrobky výrazně rostl,“ uvedla Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení úřadu ministra Andreje Babiše. Rozhovor s Andrewem Reayem čtěte v zítřejším vydání


Čtěte také:

Studie: Do Česka se cigarety prakticky nepašují

Jak moc škodí elektronické cigarety?

Cigarety zdraží, sněmovna schválila růst daně

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web