Turisté znovu objevili Řecko. Příjmy z cestovního ruchu výrazně vzrostly

Rusové, Američané i Němci. Návštěvníci z mnoha zemí se letos v rekordním počtu vrátili do Řecka. Napravují se tak čísla z doby, kdy kvůli masivním demonstracím a nejistotě část turistů volila místo Řecka jiné destinace. Prognózy řeckých hoteliérů jsou navíc velmi příznivé i pro příští rok.

Aténská Akropole
27.12.2013 19:58   |  

Počet zahraničních turistů v Řecku za deset měsíců letošního roku stoupl o 15,5 procenta na 17,08 milionu. Zemi se tak dva měsíce před koncem roku podařilo překonat celoroční rekord. Další rekordní rok čeká země i příští rok. Uvedla to řecká centrální banka.

Anketa

Plánujete příští rok dovolenou v Řecku?

ano   34% ne   57% ještě nevím   9%

V anketě hlasovalo 190 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Kromě počtu turistů mají být letos rekordní i příjmy z turistiky. Za deset měsíců se příjmy z turistiky, včetně výletních plaveb, zvýšily o 14,8 procenta na 11,6 miliardy eur (318,3 miliardy korun ) a jsou jen několik milionů pod rekordem z roku 2008.

Cestovní ruch je pro Řecko velmi důležitým odvětvím a jedním z hlavních pohonů ekonomiky. Na hrubém domácím produktu země se podílí patnácti procenty a jedno z pěti pracovních míst je v cestovním ruchu. V době krize a masivních protestů proti úsporám Řecko opustila část turistů, zvláště z Německa a Británie. Nyní se turisté začínají do země opět vracet, mimo jiné i kvůli nepokojům a násilí v konkurenčních destinacích, jako Egypt, Tunisko a Turecko.

Nejvíc přibývá Rusů

Nejvíce se za deset měsíců zvýšil počet turistů z Ruska, a to o 55,2 procenta na 1,34 milionu. Počet turistů z USA stoupl o 29,2 procenta. Počet turistů z Německa stoupl o 7,6 procenta na 2,2 milionu, počet britských turistů však klesl o 4,6 procenta na 1,8 milionu. Počet turistů z eurozóny vzrostl o 8,2 procenta a z EU o 5,4 procenta.

K růstu příjmů z turistiky podle internetových stránek greekreporter.com nejvíce přispěli ruští turisté. Od počátku roku příjmy od ruských turistů stouply o 43,3 procenta na 1,34 miliardy eur. Nejvíce peněz získává Řecko od turistů z EU, kteří zde utratili 7,09 miliardy eur.

Všechny signály zatím podle řecké agentury Ansa naznačují, že příští rok by mohl být ještě lepší v počtu turistů i v příjmech z turistiky. Rezervace dovolených prostřednictvím zahraničních cestovních kanceláří jsou vyšší než loni a letecké společnosti plánují v příštím roce zvýšit počet nabízených sedadel o jeden milion.


O Řecku čtěte více:

Řecké mořské farmy se odrážejí ode dna. Klíčem k úspěchu jsou menší ryby

Ceny v řeckých obchodech se propadají. Recese nutí obchodníky zlevňovat

V Řecku připojí elektřinu neplatičům


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web