Turističtí průvodci bojují o přežití

27.8.2010 6:55   |  

Řady českých turistických průvodců řídnou. Nemají práci, protože turisté přijíždějící do Česka využívají jejich služeb stále méně. Zahraniční cestovní kanceláře a agentury dávají přednost profesionálům registrovaným v jiných zemích Evropské unie.

Umožnily to unijní směrnice, které trh průvodců liberalizovaly, a také skutečnost, že průvodcování se v Česku zařadilo mezi volné profese, shodují se domácí profesní organizace.

„V roce 1999 po nás jedna ruská cestovní kancelář chtěla v době Silvestra 40 průvodců. O pět let později jich stačilo 20 a loni využili jen jednoho,“ vzpomíná Jana Mecnerová ze Sdružení průvodců České republiky. Desítky jeho členů podle ní v posledních měsících vrátily živnostenský list s tím, že se neuživí. Stovky dalších si přibírají vedlejší práci – například výuku jazyků.

Domácí průvodci přišli hlavně o ruskou a polskou klientelu, zájem už nemají ani Izraelci či Španělé, vypočítává šéf Asociace průvodců Stanislav Voleman. Problémem je podle něj to, že český přístup k této profesi je příliš liberální.

Zatímco průvodci cizinců v Praze a na českých památkách přicházejí o práci, cestovním kancelářím, které vozí české turisty do zahraničí, evropské liberální předpisy vyhovují. Nemusejí už využívat drahých služeb licencovaných průvodců v Římě, Aténách či v Londýně.

Cizí konkurence válcuje české průvodce

Domácí turističtí průvodci se považují za ohroženou profesi. Z trhu je totiž stále více vytlačuje zahraniční konkurence. „Skupinovou turistiku jsme už prakticky ztratili. Cizí cestovní kanceláře využívají jen své lidi. Naše průvodce živí prakticky jen individuální turisté,“ říká Jana Mecnerová ze sdružení průvodců ČR. Své tvrzení dokládá příkladem: „Nedávno ze Španělska přiletělo 22 charterů, nevyužili však žádného českého průvodce s licencí. Celkově v té době navštívilo Prahu na 250 tisíc turistů, jen pětadvacet členů našeho sdružení je však mohlo provádět.“

Sdružení průvodců je poměrně malou profesní organizací, v Česku existuje i větší Asociace průvodců ČR. Další stovky Čechů se provádění cizinců věnují, ale v žádné stavovské komoře nejsou. Všichni ale jednotně tvrdí, že poté, co se průvodcování stalo volnou profesí a začaly platit liberální unijní předpisy, jde to s oborem s kopce.

„Pokud by legislativa EU, která dává zahraniční konkurenci stejná práva jako domácím, byla aplikována v členských státech unie identicky nebo obdobně, nemusela by mít nepříznivý dopad na naše průvodce. Český přístup je ale příliš liberální,“ vysvětluje šéf Asociace průvodců Stanislav Voleman. Průvodcům je trnem v oku zejména to, že v tuzemsku, na rozdíl od sousedního Polska, Rakouska či Slovenska, mohou pracovat zahraniční konkurenti ze zemí EU bez ohlášení. A prakticky neexistuje účinná kontrola. Podle obou stavovských organizací by se průvodcovská činnost měla vrátit mezi živnosti ohlašovací vázané.

Jinak situaci vidí cestovní kanceláře, které turisty do Česka vozí. „Fakt, že u nás mohou bez omezení působit průvodci z kterékoli země EU je pozitivní,“ říká Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a šéf kanceláře Miki Travel, zajišťující pobyty asijských turistů. Zahraniční průvodci prý jeho klientům vyhovují už proto, že znají lépe jejich mentalitu a umějí dokonale jazyk. Okamura odmítá i možnost, že by profese průvodce měla být vázána na náročné zkoušky (nepovinná evropská norma hovoří o 600 hodinách školení). „Turistiku by to na čas ochromilo a českým turistům by to výrazně zdražilo zájezdy,“ tvrdí.

Autor: Dušan Spáčil

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web