U Hluboké vyroste největší rekreační přístav

U Hluboké vyroste největší rekreační přístav
1. března 2012 • 07:05
Jihočeské městečko Hluboká nad Vltavou se díky řece bude moci pyšnit jedním tuzemským primátem. Ředitelství vodních cest (ŘVC) tady letos v červnu zahájí stavbu největšího přístavu pro rekreační lodě. Kapacita hlubocké maríny bude 73 turistických lodí plus jedno stání pro větší parníky. U vjezdu do přístavu vznikne i zastávka pro veřejnou lodní dopravu. Stavba si vyžádá zhruba 170 milionů korun, dokončena má být na jaře roku 2014.

Hlubocké kotviště bude součástí téměř sto kilometrů dlouhé cesty z Českých Budějovic k přehradě Orlík, jejíž splavnění si vyžádá 1,6 miliardy. Hotovo by mělo být za dva a půl roku. „Po dokončení vltavské vodní cesty počítáme s tím, že řeku ročně využije přes 200 tisíc lidí. Pro jihočeský region to bude z hlediska turistiky obrovský impulz,“ řekl deníku E15 šéf ŘVC Jan Skalický. Své odhady odvozuje od nepoměrně menšího Baťova kanálu na Moravě, který ročně přiláká na 60 tisíc turistů.

Pro letošek figuruje v harmonogramu prací vedle přístavu i dokončení plavební komory v Hluboké. Díky tomu se lodím otevře cesta z Českých Budějovic až na Hněvkovickou přehradu. U jejích břehů leží starobylá vorařská obec Purkarec, kde má vzniknout menší přístaviště. V jižních Čechách přitom kolují pověsti, že dosud málo známá Hněvkovická nádrž se má stát cílem hromadného přesunu jachet z Lipna.

Lesy Hluboká koupila firma z Panamy

„Záleží ovšem, zda bude projekt nastaven tak, aby došlo k prodloužení sezony, rozložení turistů do celé sezony, či zda budou na přístavy navázány balíčky s dalšími turistickými produkty, aby se prodloužila délka pobytu turistů v regionu,“ doplňuje Alice Dvořáková z agentury CzechTourism.

Zhruba polovinu nákladů na splavnění Vltavy má hradit EU. Ta teď zkoumá, zda je na české straně vše v pořádku. Nakonec se tak může stát, že celou investici bude muset pokrýt český státní rozpočet.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!