Vláda chystá na příští rok zdanění hazardu ve dvou sazbách | E15.cz

Vláda chystá na příští rok zdanění hazardu ve dvou sazbách

Vláda chystá na příští rok zdanění hazardu ve dvou sazbách
Ilustrační foto herny
• 
ZDROJ: Dominik Bachůrek/E15

ČTK

Hazard bude zřejmě v Česku od příštího roku zdaněn nižší sazbou pro sázkové hry a vyšší pro hrací přístroje, a nikoli jednotnou 25 procent, jak ji chtělo ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO). Z loterijních a kurzových sázek by se měla odvádět daň 23 procent a u hracích automatů 28 procent, shodla se koaliční rada. Tato úprava potrvá do doby, než začne platit nový zákon o hazardních hrách, tedy pravděpodobně jen jeden rok, uvádějí Hospodářské noviny (HN).

Deníku to řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. „Vedle toho by byl poplatek 110 korun za jeden hrací automat,“ doplnil. S tímto poplatkem, který je proti nynějšku dvojnásobný, počítal už původní návrh ministerstva financí.

Za návrhem, na kterém podle HN vydělají velké sázkové společnosti jako Fortuna nebo Tipsport či loterijní Sazka, stojí lidovecký poslanec Jan Bartošek. Ten byl proti původnímu Babišovu návrhu, že by od příštího roku měla daň pro všechny hazardní firmy vzrůst z 20 na 25 procent. Podle Bartoška tato úprava nerozlišovala, jak je daný druh hazardu společensky škodlivý.

Obce mají získat větší pravomoce

Zdanění by se následně mělo změnit od roku 2017, odkdy by měl platit nový zákon o hazardních hrách a zákon o dani z hazardních her. Vláda je schválila koncem července. Navrženy jsou tři sazby zdanění: 35 procent pro hrací přístroje, 30 procent pro živé hry, loterie a binga a 25 procent pro kurzové sázky nebo tomboly.

Nový zákon by vedle zdanění hazardu měl zvýšit pravomoci obcí v regulaci hazardu. Měla by být také zavedena například povinná zavírací doba heren a nově povoleno podnikání zahraničních on-line sázkových společností, což umožní jejich zdanění.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!