Výhry favoritů Fortuně nesvědčí, stlačily marže pod 20 procent

Druhá největší sázková kancelář v Česku Fortuna se letos potýká s nízkými maržemi hrubých výher. Podle analytiků společnosti Cyrrus činily v prvním pololetí extrémně nízkých 15 procent. Ve třetím čtvrtletí sice stouply na více než 16 procent, v minulosti se však běžně pohybovaly kolem dvaceti. Důvodem bylo nejen zrušení manipulačního poplatku na Slovensku, ale hlavně nepříznivý vývoj sportovních utkání, ve kterých se v nadprůměrné míře dařilo favoritům.

 Fortuna, sázky
9.11.2015 13:43   |  

Tlak na marže připouští ve výsledkové zprávě za tři čtvrtletí letošního roku i sama Fortuna. „Vždy platí, že porážky favoritů nahrávají sázkovým kancelářím, když naopak vítězí, radují se sázkaři,“ říká mluvčí Fortuny Petr Šrain. Nelze přitom říct, že za podobný vývoj může jeden typ sportu nebo země.

„Ale dá se říci, že určujícím faktorem je fotbal a výsledky týmů jako jsou Barcelona, Real, Juventus, Manchester Citi a Manchester United, Chelsea, Liverpool, Bayern, Dortmund, Sparta či Plzeň. Pokud o víkendu všechny tyto týmy vyhrají, je pro bookmakery dost dobře nemožné udržet pozitivní bilanci,“ míní.

Tlak na marže ze strany sportovních výsledků navíc podle Šraina sílí ve druhém čtvrtletí, kdy končí ligy a favorité většinou úspěšně honí body na poslední chvíli. Zároveň se také vyplácejí sázkařům výhry z dlouhodobých sázek na celkové umístění.

„Naopak ve třetím čtvrtletí se soutěže rozjíždějí. Forma týmů, které se na kraj sezóny sehrávají po často prodělané obměně, je pro sázkaře méně čitelná, je těžší výsledky správně predikovat,“ dodal. Opačně ale loni zafungovalo například hokejové mistrovství světa v běloruském Minsku, které podle něj vysloveně hrála bookmakerům do karet. „Nestandardních výsledků bylo mimořádné množství - výhra Francie nad Kanadou mluví za vše,“ podotkl mluvčí.

Jednička na tuzemském trhu Tipsport ale nemá pocit, že by byl letošní rok co se týče marží nějak výjimečný a výsledky vybočovaly z dlouhodobého statistického průměru. „Kdyby to tak bylo, musela by se pozměnit kurzová politika sázkových kanceláří, což se neděje,“ uvedl mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek.

Z toho důvodu se letos podle něj nijak zásadně nemění procenta výhernosti. „Mimochodem hodnotu ve výši 15 procent bych nepovažoval na trhu kurzových sázek obecně za extrémně nízkou, ovšem záleží na tom, o jakém typu sázek bychom hovořili,“ dodal.


Čtěte také:

Lidé víc sázeji, Fortuně ale klesl zisk o pětinu

Fortuna udělala první krok do hokeje. Uzavřela smlouvu s Mountfield HK

Čistý zisk Fortuny v pololetí klesl téměř o půlku na 130 milionů

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Čeští výrobci domácích kotlů si stěžují, že v rámci dotací na pořízení nových kotlů si domácnosti mohou pořídit kotle, které nesplňují předepsané emisní parametry. Podezřelý je… více

Komerční prezentace
Mobilní web