Vyženou Rusové McDonald's? Řetězec zavřel restaurace na Krymu | E15.cz

Vyženou Rusové McDonald's? Řetězec zavřel restaurace na Krymu

Vyženou Rusové McDonald's? Řetězec zavřel restaurace na Krymu
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Milan Nykodym, Flickr.com (CC BY 2.0

ČTK, msc

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's si znesvářil ruské poslance tím, že zavřel (i když prý jen dočasně) své provozovny na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Společnost to odůvodnila „provozními důvody“ a údajně doufá, že bude moci činnost co nejdříve obnovit. Podle agentury Reuters je McDonald's již druhou mezinárodní společností, která tento týden na anektovaném poloostrově svou činnost zastavila.

„V souvislosti s provozními změnami, které naše firma nemůže ovlivnit, byly naše podniky v Sevastopolu, Simferopolu a Jaltě dočasně uzavřeny. Doufáme, že jejich provoz bude obnoven, jakmile to podmínky dovolí,“ uvádí se v prohlášení McDonald's.

Šéf ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij z parlamentní tribuny nicméně v ostré reakci na krok společnosti vyzval k uzavření všech provozoven McDonald's v Rusku. Oznámil rovněž, že před všechny restaurace McDonald's v Moskvě nechal postavit protestní hlídky.

Jádro pudla nejspíše leží v dodatku prohlášení společnosti. McDonald's totiž v odůvodnění uzavření restaurací rovněž prohlásil, že svým zaměstnancům na Krymu nabídne práci „v jiných restauracích McDonald's na Ukrajině“ a pomůže jim přestěhovat se.

Anexe Krymu vyvolala obavy firem se zájmy v této černomořské oblasti. Není totiž jasné, jak tato změna zasáhne byznys. Největší evropská poštovní společnost, německá Deutsche Post, ve čtvrtek oznámila, že přestala přijímat dopisy na Krym. Stalo se tak poté, co ukrajinský poštovní operátor sdělil Světové poštovní unii (UPU), což je agentura OSN, že není možné dál zabezpečovat jejich dodání do této oblasti. K podobnému kroku přistoupila ve středu na žádost ukrajinského protějšku také Česká pošta.

Německý výrobce spotřebního zboží Henkel dnes naopak oznámil, že krymská krize sice zasáhla jeho podnikání v Rusku a na Ukrajině, odchod z regionu ale neplánuje.

Autor: ČTK, msc
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!